Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Kategori, ürün ve içerik kısıtlamaları

Kısıtlanmış Ürünler

Görüntülediğiniz politikalar, Amazon.com.tr için geçerlidir. Diğer Amazon çevrimiçi mağazalarında satış yapıyorsanız, kısıtlamalar farklılık gösterebileceğinden söz konusu çevrimiçi mağazalara ilişkin politika sayfalarını okuyun.

Müşteriler, Amazon'da her zaman güvenle alışveriş yapabileceklerini bilir. Amazon'da satışa sunulan ürünler, Amazon politikalarının yanı sıra tüm yasalara ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Amazon'da ürün listelemeden önce, aşağıda belirtilen Kısıtlanmış Ürünler politikası sayfalarını dikkatlice incelemeniz gerekir.

Bu sayfalarda yer alan örnekler her şeyi kapsamaz ve yasal tavsiye sağlama amacıyla sunulmamıştır. Ürünlerinizle ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında sorularınız varsa hukuk danışmanınıza başvurmanızı öneririz. Bir ürün "İzin Verilen Liste Kaydı Örnekleri" altında listelenmiş olsa bile tüm ürünler ve liste kayıtları geçerli yasaların tümüne de uygun olmalıdır. Buna ek olarak, verilen tüm bağlantılar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve Amazon bu bağlantılarda verilen herhangi bir bilginin doğruluğunu garanti etmez. Ayrıca, Amazon'un politikaları zaman zaman değişebileceği ve yasaların izin verdiği ürünler tarafımızca kısıtlanabileceği veya yasaklanabileceği için, bu politikaları düzenli olarak incelemeniz gerekir.

Amazon, bir liste kaydının uygun olup olmadığı konusunda tamamen kendi takdirine bağlı olarak karar verme hakkını saklı tutar. Bir ürün detay sayfasındaki veya liste kaydındaki içeriğin yasaklı, potansiyel olarak yasa dışı ya da uygunsuz olduğunu tespit edersek içeriği önceden bilgi vermeksizin kaldırabiliriz. Kısıtlanmış Ürünler politikası sayfalarında listelenenler de dahil olmak üzere, yasalara veya herhangi bir Amazon politikasına aykırı bir ürünü tedarik etmeniz durumunda; liste kaydının iptali, satış yetkilerinin derhal askıya alınması ya da sonlandırılması, ücret iadesi olmadan envanterin lojistik merkezlerimizde imha edilmesi, envanterin iade edilmesi ve iş ilişkisinin feshi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, uygun gördüğümüz düzeltici önlemleri alırız. Yasa dışı veya emniyetsiz ürünlerin satışı, mali ve cezai yaptırımlar dahil olmak üzere yasal işlemlere de yol açabilir. Satıcılar, eylemlerinden ve işlemlerinden yasal olarak sorumlu olduklarından Amazon.com.tr sitesinde satışa sundukları tüm ürünlere ilişkin yasal parametreleri bilmelidir. Türkiye dışındaki satıcıların yaptığı ürün satışları da buna dahildir.

Müşterilerimiz adına sürekli olarak yenilikler hayata geçiriyor, yasa dışı veya emniyetsiz ürünleri tespit edip bunların pazaryerimize ulaşmasını önlemek için daha iyi yöntemler geliştirmek üzere düzenleyiciler, üçüncü taraf uzmanlar, tedarikçiler ve satıcılarla çalışıyoruz. Amazon, Amazon politikalarını veya geçerli yasaları ihlal eden liste kayıtlarını bize ulaşarak bildirmenizi teşvik eder. Konuyu ayrıntılı bir şekilde araştırıp gerekli işlemleri yapabilmemiz için ilgili tüm bilgileri ekleyin.

Diğer İlgili Politikalar

  • Belirli kategorilerde liste kaydı oluşturabilmek için Amazon'dan ön onay almanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için Onay Gerektiren Kategoriler ve Ürünler başlıklı sayfaya bakın.
  • Belirli kategorilerde liste kaydı oluşturabilmek için ek bilgi ve/veya ek garanti sağlamanız gerekebilir.
  • Amazon Lojistik'e katılan satıcılar, Amazon Lojistik Ürün Kısıtlamaları sayfasını da incelemelidir; bu sayfada Amazon Lojistik programına uygun olmayan ürünler listelenir.
  • Uluslararası satış için ürün listelemek istiyorsanız, listelenen ürünlerin geçerli tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olduğundan emin olmak için gerekli araştırmayı yapmaktan sorumlu olursunuz.
  • Ürünler, tüm güvenlik ve uyumluluk gerekliliklerini karşılamalıdır.
  • Telif hakkı, patent veya ticari marka yasalarını ya da başka bir fikrî mülkiyet hakkını ihlal eden ürünler yasaktır. Daha fazla bilgi için Amazon Fikrî Mülkiyet Politikası sayfasına bakın.
  • Kısıtlanmış ülkelerden ve bölgelerden gelen ürünler: Amazon'un dünya çapında uyguladığı mevcut iş politikasına göre, menşei aşağıdaki ülkeler veya bölgeler olan ya da buralarda üretilen ürünlerin satışı yasaktır: Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti), Küba, Suriye, İran, Kırım Bölgesi, Donetsk Halk Cumhuriyeti; ayrıca Türkmenistan ve Özbekistan'dan tedarik edilen pamuk. Bu listenin ticari politika değişiklikleri nedeniyle güncellenebileceğini unutmayın. Bu politikanın ihlal edilmesi durumunda, "Amazon Lojistik" teklifi olarak sunulan ASIN'lerin kaldırılması mümkün olmayabilir. Söz konusu ürünler, Amazon Lojistik politikalarımız doğrultusunda ele alınır.
  • Reddedilen Taraflar: Amazon, dünya çapında uyguladığı mevcut iş politikasına göre; ABD, Avrupa Birliği veya diğer ülkeler tarafından terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, silahların yayılması faaliyetlerinde ya da bu ülkelerin ulusal güvenliğini, dış politikalarını veya ekonomisini tehdit eden başka faaliyetlerde bulunduğu belirlenen taraflarla (ör.; şahıslar, kuruluşlar, hükûmetler) işlem yapmaz. Buna, yaptırımlara veya diğer geçerli ticaret denetimi kısıtlamalarına tabi şahıslar veya kuruluşlar da ("Reddedilen Taraflar") dahildir. Çeşitli resmî kurumlar, bu tür tarafların listelerini yayınlar. Şu listelerde yer alan taraflar (bunlarla sınırlı olmamak üzere) bu kapsamdadır: ABD Hazine Bakanlığı tarafından tutulan Özel Olarak Belirlenmiş Kişiler (SDN) ve Yabancı Yaptırımlardan Kaçanlar (FSE) Listeleri; ABD Ticaret Bakanlığı tarafından tutulan Kuruluş Listesi, Doğrulanmamış Olanlar Listesi ve Reddedilen Kişiler Listesi; Avrupa Birliği tarafından tutulan AB mali yaptırımlarına tabi kişi, grup ve kuruluşların Birleştirilmiş Listesi; Birleşik Krallık'taki Hazine Bakanlığı tarafından tutulan Mali Yaptırım Hedefleri Birleştirilmiş Listesi ve Kanada Finansal Kurumlar Müfettişliği Ofisi tarafından tutulan Birleştirilmiş İsimler Listesi. Bu politikanın ihlal edilmesi durumunda, "Amazon Lojistik" teklifi olarak sunulan ASIN'lerin kaldırılması mümkün olmayabilir. Söz konusu ürünler, Amazon Lojistik politikalarımız doğrultusunda ele alınır.

Kısıtlanmış Ürün İtirazları

Sistemlerimiz, nadiren de olsa, sitemizde satılmasına izin verilen ürünleri kaldırabilir. Bu durum, bize sağlanan ürün bilgilerinin eksik veya hatalı olması ya da sistemlerimizin bir ürünü yanlışlıkla kısıtlanmış olarak tanımlaması halinde ortaya çıkabilir. Örneğin, hem genel satışa hem de reçeteli satışa uygun çeşitleri olan bir ürünün hangi çeşidinin satışa sunulduğunu tespit edemezsek ürünü kısıtlayabiliriz. Ayrıca, yasal olan bazı ürünlerin de Amazon'un politikaları uyarınca yasaklı olduğunu unutmayın.

Ürünlerinin hatalı olarak kaldırıldığını düşünen satıcılar, kısıtlamanın incelenebilmesi için Satış Ortağı Destek Ekibi'ne ulaşmalıdır. Ürünün satışına izin verildiği tespit edilirse sistemlerimizde ve satıcının hesap durumunda gerekli düzeltmeler yapılır.

Kısıtlanmış bir ürünün liste kaydını "Stokta Yok" olarak ayarlamanın ilgili liste kaydını politikalarımızla uyumlu hale getirmediğini unutmayın. Envanterinizdeki tüm kısıtlanmış ürün liste kayıtlarını uygun bir şekilde kapatmamak veya silmemek, satış yetkilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Ürününüzün Amazon'da kısıtlanmış ürün şeklinde tanımlanmasının bir hata olduğunu düşünüyorsanız kısıtlamaya karşı Satış Ortağı Destek Ekibine yapacağınız itiraz sürecinde uyumluluğu sağlamak için liste kaydını derhal kapatın.

Tüm satıcıların Amazon'da satış yapmaya ilişkin sorumlulukları hakkında bilgi edinmek için Kısıtlanmış Ürünler Politikamızla İlgili Olarak Satıcılara Yönelik Ek Bilgiler ve Kaynaklar sayfasına göz atın. Daha fazla bilgi için Kısıtlanmış Ürünler Hakkında SSS sayfasını ziyaret edin.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates