Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

GTIN (UPC, EAN, JAN veya ISBN) numarası olmayan ürünleri listeleme

Ürününüzün UPC, EAN, JAN veya ISBN gibi bir standart ürün tanımlayıcısı yoksa ürün kategorisi için UPC muafiyeti başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeni ürün detay sayfaları oluşturmak için UPC, ISBN veya EAN gibi bir standart ürün numarası kullanmak, Amazon müşterilerine yüksek kaliteli bir alışveriş deneyimi sunmanın ilk adımıdır. Bu ürün numarası GTIN olarak da bilinir. GTIN kullanmak, ürün detay sayfalarına daha fazla bilgi eklemenizi de kolaylaştırır. Çoğu kategoride, yeni ürün detay sayfaları oluştururken veya Amazon kataloğundaki mevcut ürünlerle eşleştirme yaparken GTIN kullanmanız gerekir.

Kategorilere ilişkin GTIN gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kategorilerde UPC gerekliliklerinin özeti. Mükerrer detay sayfası oluşturmaktan kaçınmak için bkz. ASIN oluşturma politikası.

Ürünün GTIN numarası yoksa

Bazı ürünlerin GTIN numarası olmadığını biliyoruz. Ürününüz Amazon'da zaten listeleniyorsa teklifinizi mevcut ürün detay sayfasında listeleyebilirsiniz ve bir GTIN belirtmeniz gerekmez. Ürününüz Amazon'da listelenmiyorsa GTIN muafiyeti talep edin.

GTIN muafiyeti talep etmeden önce

Amazon'da listelenebilmek için GTIN numarası bulunması zorunlu olan markaların bir listesi vardır. Ürünlerinde halihazırda GS1 onaylı barkod bulunan bu markalar için GTIN muafiyeti geçerli değildir. Belirli bir kategori için GTIN muafiyetiniz olsa bile söz konusu markalı ürünleri ürün numarası olmadan listeleyemezsiniz.

Daha fazla bilgi için, GTIN numarası gerektiren markaların listesini indirin.

GTIN muafiyetine başvurabileceğiniz bazı durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Markası, üreticisi veya yayıncısı tarafından GTIN numarası belirtilmeyen ürünler satmak istiyorsunuz. Örneğin, özel markalı ürünler.
 • Üreticisi, markası veya yayıncısı olduğunuz ürünler satmak istiyorsunuz ancak ürünlerinizde barkod yok. Örneğin, özel markalı ürünler.
 • GTIN numarası olmayan ürün parçaları satmak istiyorsunuz. .
 • Birden fazla ürün içeren ürün seti satmak istiyorsunuz. Örneğin, deri kemer ve cüzdan veya iki gömlek içeren bir paket.
  Not: 1. Listelenebilmek için ürün numarası gerektirmeyen kategoriler hakkında bilgi edinmek için kategori gerekliliklerinin ve UPC muafiyetlerinin özetini inceleyin.
  Not: 2. Ürün listelemeyi planladığınız kategoriler kısıtlanmışsa ürün listelemeye başlamak için GTIN muafiyetine ek olarak kategori düzeyinde onaya ihtiyacınız vardır. Bu onaya sahip değilseniz kategori düzeyinde onaylar hakkında daha fazla bilgi için Kategorilerin özeti sayfasına gidin ve gerekli başvuruyu yapın.

GTIN muafiyetine uygun durumlar

GTIN muafiyetine başvurabileceğiniz bazı durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Marka sahibinin, üreticinin veya yayıncının GTIN olmadan sunduğu ürünler (örneğin, özel markalı ürünler)
 • GTIN numarası bulunmayan markasız ürünler (örneğin, toptan satış ürünleri)
 • Parçaların GTIN numarasının olmadığı durumlar (örneğin, bazı elektronik ürün parçalarının GTIN numarası yoktur)
 • GTIN numarası bulunmayan ürün setleri (örneğin, kişiselleştirilmiş ürün setlerinin GTIN numarası olmayabilir).

Not: Video ve DVD stüdyoları ile müzik şirketleri, GTIN muafiyetine uygun yayıncılar olarak kabul edilir. Video, DVD ve müzik ürünleri için talep formunda "yayıncı" seçeneğini seçin.

GTIN muafiyeti talep etme

GTIN muafiyetine buradan başvurabilirsiniz. Başvurmadan önce aşağıdakileri bulundurduğunuzdan emin olun:

 • Ürün adının yanı sıra, ürününüzün hem tüm yüzlerini hem de ambalajını gösteren en az iki (en fazla dokuz) görsel. Aşağıda belirtilen talimatların yerine getirildiğinden emin olun:
  • Başvuru sürecinde girilen marka adı, ürünün ve/veya ambalajın üzerinde yer alan marka adıyla tam olarak eşleşmelidir.
  • Görseller, ürünün ve ambalajın gerçek ortamda çekilmiş resimleri olmalıdır. Yani fotoğraf çekilirken ürün ve ambalaj elde tutulmalı veya bir masanın üzerine yerleştirilmelidir.
  • Marka, ambalajın ve/veya ürünün üzerine kalıcı olarak sabitlenmiş olmalıdır.
  • Ürünün ve/veya ürün ambalajının üzerinde GS1 onaylı barkod bulunmamalıdır. GS1 onaylı barkod mevcutsa GTIN muafiyeti başvurusunda bulunmak yerine, ürünleri listelerken bu barkodu kullanabilirsiniz.

Ürün görselleriniz hazır olduğunda, GTIN muafiyetine başvurmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. GTIN muafiyet başvurusu sayfasında Seç düğmesine tıklayın ve açılan listeden Ürün kategorisini seçin.
 2. Marka/Yayıncı alanına markanın veya yayıncının adını yazın. Markasız ürünler ve ürün setleri için Generic (büyük-küçük harf duyarlı) yazın. İpucu: Aynı kategori altında marka veya yayıncı eklemek istiyorsanız + Marka/yayıncı ekle seçeneğine tıklayarak birden fazla (10 adede kadar) muafiyet için başvuruda bulunabilir, yeni kategoriler eklemek içinse + Kategori ekle seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 3. Uygunluğu kontrol et düğmesine tıklayın.
  Uygunluk özeti görüntülenecektir. Muafiyet için uygunsanız Durum sütununda bir onay işareti görülür. Ürününüz GTIN muafiyetine uygun değilse işleme devam edemezsiniz.
 4. Ürününüz muafiyete uygunsa Kanıt gönderme adımına geç düğmesine tıklayın.
 5. Kanıt gönderme sayfasında görsellerinizi yükleyin:
  • Ürün adını girin ve aynı ürünün tüm yüzlerini gösteren görseller yükleyin.
  5. adımı muafiyet talebinizdeki tüm ürünler için tekrarlayın.
 6. Talebi gönder seçeneğine tıklayın.
48 saat içinde talebinizin onay durumu ile ilgili bir e-posta alırsınız. Talebinizin durumunu olay kayıtları bölümünden de kontrol edebilirsiniz.

Başvuru sürecinde aşağıdaki hatalarla karşılaşabilirsiniz. Hatalar ve nasıl çözülecekleri hakkında daha fazla bilgi için her bir hataya tıklayın:

GTIN muafiyeti aldıktan sonra ürün ekleme

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • GTIN muafiyeti başvurusunda bulunduktan sonra talebinizin durumunu olay kayıtlarınızda kontrol edin.
 • GTIN muafiyeti aldıktan sonra, GTIN içeren liste kayıtlarını eklerken olduğu gibi, ürününüzü eklemeden önce 30 dakika bekleyin. Sistemlerimiz GTIN muafiyetini tespit eder ve GTIN (ürün numarası) kullanmadan devam etmenize izin verir.
 • Bazı durumlarda, Seller Central'da ürün listelemeye başlamak için GTIN muafiyeti onaylarına ek olarak kategori düzeyinde onaylar gerekebilir. GTIN muafiyetiniz onaylanmış olmasına rağmen ürün listeleyemiyorsanız söz konusu kategoride halihazırda ürün listeleme onayınız olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Bu onaya sahip değilseniz kategori düzeyinde onaylar hakkında daha fazla bilgi için Kategorilerin özeti sayfasına gidin ve gerekli başvuruyu yapın.
 • Muafiyetin tanınması için Kategori ve Marka/Yayıncı adını tam olarak muafiyet onayı bildiriminizde gördüğünüz gibi girdiğinizden emin olun. Büyük-küçük harf kullanımına dikkat etmezseniz veya ek karakter ya da boşluk eklerseniz sistem, muafiyetinizi tanımaz.
 • Onay aldıktan sonra ürün numarası ve ürün numarası türü sütunlarını boş bırakabilirsiniz.

 • Yanlış marka adı veya kategori altında GTIN muafiyeti aldıysanız tekrar muafiyet başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • GTIN muafiyeti, yalnızca ürün numarası olmayan ürünleri listelemek için verilir. Ürünlerinizi listelemek için ek marka onayı almanız gerekebilir.
 • Farklı bir marka veya kategori altında her ürün listelemek istediğinizde GTIN muafiyeti için başvurmanız gerekir.
 • Tek bir formda en fazla on adet farklı marka adı-kategori kombinasyonu için GTIN muafiyeti başvurusunda bulunabilirsiniz.

Seller Central'da ürünlerinizi eklemenin iki yolu vardır:

Ürün Ekle (teker teker): Bireysel ve Profesyonel satıcılar için

Bu aracın nasıl kullanılacağına dair detaylı talimatlar için bkz. Tek seferde bir ürün ekleme. GTIN muafiyetiniz sayesinde, Önemli Bilgi bölümündeki Ürün Numarası ve Ürün Numarası Türü alanlarına hiçbir şey girmeniz gerekmez.

Not: Ürün listelediğiniz kategorinin kısıtlanmamış olduğundan veya gerekli onayı aldığınızdan emin olun. Onay gerektiren kategoriler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kategorilerin özeti.


 1. Envanter > Ürün Ekle bölümüne gidin > "Amazon'da satılmayan bir ürün ekliyorum" seçeneğine tıklayın ve ürün detaylarını girin.
 2. Üründe veya ürün paketinde bir ürün numarası (barkod, UPC, EAN, JAN ya da ISBN) yoksa GTIN muafiyeti başvurusunda bulunabilir ve ürünlerinizi ürün numarası olmaksızın ekleyebilirsiniz.
 3. GTIN muafiyeti aldıktan sonra, ürünlerinizi listelemeden önce 30 dakika bekleyin.
 4. Liste kaydı eklemeye hazır olduğunuzda "Amazon'da satılmayan bir ürün ekliyorum" seçeneğine tıklayın ve ürün detaylarını girin. GTIN muafiyetinin onaylandığı ürün türünün aynısını seçin.
 5. GTIN muafiyetinin onaylandığı ürün türünün aynısını seçin.
 6. Muafiyet aldığınız marka adını ekleyerek başlayın. Geçerli bir marka adı eklendikten sonra "Ürün numarası" alanı kırmızı ile vurgulanmaz, yani doldurulması isteğe bağlıdır.
 7. Ürünle ilgili tüm bilgileri doldurun. Kırmızı ile vurgulanan alanların doldurulması zorunludur. Gerekirse sağ üst kısımdaki Gelişmiş görünüm'ü seçip zorunlu diğer detayları ekleyin. Zorunlu tüm öznitelikler doldurulduğunda alt kısımdaki Kaydet ve tamamla düğmesi griden maviye döner.
Not: Ürün seti gibi markasız ürünlerde "Marka adı" alanına "Jenerik" (büyük-küçük harfe duyarlı) girin.

Çoklu Ürün Ekle (toplu yükleme): Sadece Profesyonel satıcılar için

Bu aracın nasıl kullanılacağına dair detaylı talimatlar için bkz. Ürünlerinizi envanter dosyaları kullanarak ekleme. GTIN muafiyetiniz sayesinde, şablondaki Ürün Numarası ve Ürün Numarası Türü sütunlarını boş bırakabilirsiniz.

Not: Ürün listelediğiniz kategorinin kısıtlanmamış olduğundan veya gerekli onayı aldığınızdan emin olun. Onay gerektiren kategoriler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kategorilerin özeti.


 1. Envanter > Çoklu Ürün Ekle seçeneğine gidin > Envanter dosyası indirin sekmesine tıklayın.
 2. "Arama aracı" bölümüne gidin ve listelemek istediğiniz ürün türünü yazın.

  Seçtiğiniz kategori için onay gerekmiyorsa Seç düğmesi kullanılabilir durumda olacaktır. Ürün, kategori onayı gerektiriyorsa Onay talep et'e tıklayın. Kısıtlanmış ürünlerin satışı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Onay gerektiren kategoriler ve ürünler.

 3. Arama aracı, aradığınız kategoriyi döndürmüyorsa arama çubuğunun altındaki Ürün Sınıflandırma aracı kategorilerini kullanmayı deneyin.
 4. Şu anda sadece Moda Takıları için UPC muafiyeti gerekli değildir.
 5. İlgili tüm arama kodlarınızı seçtikten sonra, oluşturmak istediğiniz şablon türüne ve Şablon oluştur'a tıklayın.
 6. Alternatif olarak, kategoriye özel ürün stok dosyası doldurmak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak gerekli kategori dosyasını indirin. Ürün stok dosyasında ürün veri türünü doldurmayı ve "Ürün numarası" ile Ürün numarası türü" sütunlarını boş bırakmayı unutmayın. Girilen marka adı, GTIN muafiyeti almak için kullanılan marka adıyla aynı olmalıdır.
Not: 24 Ağustos 2018 tarihinden sonra verilen GTIN muafiyetlerinin süresi sınırsızdır. Muafiyetiniz bu tarihten önce onaylandıysa GTIN muafiyeti sayfasını kullanarak tekrar başvurun. Halihazırda GTIN muafiyetiniz olup olmadığını olay kayıtları bölümünde görebilirsiniz.

Ek kaynaklar


GTIN (UPC, EAN, JAN veya ISBN) numarası olmayan ürünleri listeleme


Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates