Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Amazon Kolay Gönderi siparişlerini işleme

Adresten alım

Adresten alım işlemleri belirli bölgelerde kullanılabilir. Alıcı ve satıcı bir adresten alım bölgesinde değilse Amazon Kolay Gönderi kapsamında siparişe, kargoya teslim seçeneği atanır. Kargoya teslim işleminin detayları için bu aşağıdaki "Kargoya teslim" bölümüne bakın. Adresten alım işlemleri için okumaya devam edin ve Amazon Kolay Gönderi adresten alım bölgeleri sayfasına bakın.

Not: Adresten alım seçeneğinin kullanılamadığı bir bölgeden sipariş aldığınızda, konumunuz adresten alım bölgelerinden birinde olsa bile kargoya teslim seçeneğine yönlendirilirsiniz.

Adresten alım işlemini planlama ve kargo etiketlerini yazdırma

Amazon Kolay Gönderi siparişinde adresten alım işlemi planlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz:

1. Yöntem: Adresten alımları her bir sipariş için ayrı ayrı planlama

Sipariş yönetimi sayfasında göndermek istediğiniz siparişe ait Sipariş planla düğmesine tıklayın.

Not: Amazon Kolay Gönderi tarafından teslim edilebilen siparişler için yalnızca Sipariş planla düğmesi bulunur. Bu siparişleri, Amazon Kolay Gönderi hizmetini kullanarak teslim etmeniz gerekir. Siparişi ayrıca onaylamanız gerekmez. Siparişiniz taşıyıcı firma tarafından alındıktan sonra kargo otomatik olarak onaylanır. Kalan siparişler için alternatif bir taşıyıcı firma kullanmanız ve ürünü kargoya verdikten sonra kargoyu onaylamanız gerekir.

 1. Sipariş planlama sayfasında ürünleri doğrulayın ve aşağıdaki bilgileri girin:

  (İsteğe bağlı) Paket bilgileri: Paketin ağırlığını ve boyutlarını içerir. Paketi, tüm paketleme malzemelerini dahil ederek tartın ve en dıştaki kargo kolisinin paket boyutlarını kullanın. Bu, Amazon Kolay Gönderi işlemine devam etmek için doldurulması zorunlu bir alan değildir. Ancak paket boyutları ve ağırlığına göre belirlendiğinden, Amazon Kolay Gönderi ücretlerinin tahmini olarak sunulmasını isterseniz bu alanı doldurmanız gerekir.

  Not:
  • Amazon Kolay Gönderi kapsamında, tek bir siparişin ayrı parçaları farklı paketlerde şu anda gönderilememektedir. Bu, siparişteki bir ürünün birden çok kargoya veya adresten alım işlemine bölünemeyeceği anlamına gelir.
  • Amazon Kolay Gönderi kapsamında, bir kargonun birden çok pakete bölünmesi de desteklenmemektedir. Siparişteki tüm ürünleri tek bir pakette göndermeniz gerekir.
 2. Adresten alım için zaman dilimi seçin.

  Yukarıdaki bilgileri doldurduktan sonra siparişiniz için seçebileceğiniz adresten alım zaman dilimlerini görmek üzere Zaman dilimi seç üzerine tıklayın. Paketin adresten alınmasını istediğiniz tarihi ve zaman dilimini seçin.

  Not:
  • 13.00-17.00 zaman dilimi için en geç 12.00'de seçim yapmanız gerekir. 12.00'den sonra ertesi iş günü için zaman dilimi seçebilirsiniz. Adresten alımları, tahmini kargoya veriliş tarihindeki son zaman diliminden önce planladığınızdan emin olun.
  • Tahmini Amazon Kolay Gönderi ücreti, zaman dilimi bilgisinin altında görüntülenir. Taşıyıcı firma tarafından, siparişi aldıktan sonraki 24 saat içinde ölçülen paket boyutlarına ve ağırlığına bağlı olarak ücret ödersiniz. Tahmini ücret, bilgilendirme amaçlıdır.
 3. Sipariş planla düğmesine tıklayın.
 4. Kargo etiketini, Belgeleri yazdırma sayfasında bulabilirsiniz. Etiketi yazdırmak için bu sayfadaki Yazdır seçeneğine tıklayın. Etiketi başarıyla yazdırdıktan sonra başka bir sipariş planlamak için Sipariş yönetimi sayfasına dönebilirsiniz.
Not: Adresten alacak kuryeye teslim etmeden önce siparişinizi paketlemeniz ve yazdırılan etiketi yapıştırmanız gerekir. Siparişlerinizi Amazon Kolay Gönderi'ye hazırlama hakkında daha fazla bilgi için bkz. Etiketleme ve paketleme talimatları. Etikette, taşıyıcı firmanın göreceği şekilde, siparişin Amazon Kolay Gönderi kapsamında olduğu belirtilir ve gönderici adresi (satıcı) ile teslimat adresi (müşteri) yer alır.

2. yöntem: Adresten alımları toplu olarak planlama

Adresten alımları toplu olarak planlamak için aşağıdaki adımları izleyin:


 1. Seller Central'da Sipariş yönetimi sayfasına gidin.
  1. Sipariş tarihlerinin yanındaki kutuları işaretleyerek, planlanacak siparişleri seçin.
  2. Listenin üzerinde yer alan Siparişleri planla seçeneğine tıklayın.
  3. Siparişleri toplu olarak planlama sayfasında paketlerin ağırlıklarını ve boyutlarını girin. Bu adım isteğe bağlıdır.
   Not: Adresten alım bölgesinden verilmeyen siparişler, Siparişleri toplu olarak planlama sayfasında "Kargoya teslim planla" adlı ayrı bir sipariş grubu olarak gösterilir. Bu siparişler kargoya teslim edilecek ürün olarak değerlendirilir. Sipariş gruplarınızı inceleyebilir ve siparişleri toplu olarak planlama işleminin "Kargoya teslim planla" adımında her sipariş grubu için farklı bir tarih seçebilirsiniz.
  4. Teslim etme zaman dilimlerini görüntülemek için Zaman dilimi seç seçeneğine tıklayın.
  5. Taşıyıcı firmanın siparişlerinizi adresten alabileceği zaman dilimi ve tarihi planlamak için açılır menüye tıklayın.
  6. Her bir sipariş grubu için bir zaman dilimi seçin. Adresten alım siparişlerinde her gün için iki zaman diliminden birini, kargoya teslim siparişlerde ise yalnızca bir tarih seçebileceğinizi unutmayın. Kargoların bulunduğunuz konumdan teslim alınacağı zamanı kararlaştırmak üzere, kargoya teslim etiketinizi yazdırdıktan sonra taşıyıcı firma şubesi ile iletişime geçmeniz gerekir.
  7. Siparişlerinizin planlamasını tamamlamak üzere Siparişleri planla seçeneğine tıklayın.
 2. Kargo etiketlerini indirin.
  1. Tüm sipariş gruplarınızı planladıktan sonra sonuçları Siparişle ilgili dosyalar sekmesinde görebilirsiniz. Tüm siparişleriniz adresten alım siparişiyse Adresten alım planla sekmesinde etiket yazdırmaya başlayabilirsiniz. Hem adresten alım hem kargoya teslim siparişleri planlıyorsanız tüm sipariş grupları için etiket yazdırmanız gerekir. Adresten alım planla sekmesi, adresten alınacak siparişleri içerir. Öte yandan Kargoya teslim planla sekmesinde, kargoya teslim edilecek siparişler bulunur.
  2. Etiketleri yazdırın.
  3. Adresten alınmadan veya taşıyıcı firma tarafından kargoya teslim işlemiyle alınmadan önce siparişlerinizi paketleyin ve her siparişe doğru kargo etiketini yapıştırın.
 3. İşlem raporunu inceleyin.
  1. Hata nedeniyle planlanamayan sipariş varsa İşlem raporunu indirmek için İşlem raporunu görüntüle seçeneğine tıklayın.
  2. Toplu planlama sırasında hata vermiş olan tüm Amazon Kolay Gönderi siparişlerinin yeniden, ayrı ayrı planlanması gerekir.
  3. Ayrıca Sipariş yönetimi sayfasındaki Toplu planlama durumu seçeneğine tıklayarak ilerleme durumunu izleyebilir ve etiketleri yeniden yazdırabilirsiniz.

   Toplu işlem tamamlandıktan sonra, başarıyla planlanmış adresten alım siparişlerinin durumu Adresten alınmayı bekliyor olarak değişir. Planlanmamış siparişlerin durumu ise Gönderilmedi olarak kalır.

Not: Siparişin adresten alımını, tahmini kargoya veriliş tarihine kadar sipariş teslim alınacak şekilde planlamanız gerekir. Tahmini kargoya veriliş tarihinden sonra olan adresten alım zaman dilimleri, planlamada kullanılamaz. Tahmini kargoya veriliş tarihi, kargo hazırlık sürenize göre belirlenir. Varsayılan kargo hazırlık sürenizi Kargo ayarları bölümünde inceleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Ürününüz taşıyıcı firma tarafından adresten alındıktan sonra kargonuz onaylanır. Taşıyıcı firma temsilcisi, size ürünün güvenli şekilde alındığını gösteren bir makbuz verir veya SMS gönderir. Amazon Kolay Gönderi siparişleriniz için kargoyu ayrıca onaylamanız gerekmez. Siparişiniz adresten alındıktan ve taşıyıcı firma paketin alındığını onayladıktan sonra aşağıdakileri yaparız:

 • Müşteriye kargo onayı e-postası göndeririz.
 • Kargo bilgilerini kullanarak siparişinizi ve müşterinin hesabını güncelleriz. Böylece müşteri, durumu çevrimiçi olarak görerek takip edebilir.

Kargoya bırakma

Siparişleri kargoya bırakma işlemini planlama ve kargo etiketlerini yazdırma

Bulunduğunuz konum veya alıcının konumu, adresten alım bölgesi kapsamında değilse Sipariş planla seçeneğine tıkladığınızda kargoya teslim işlemine yönlendirilirsiniz. Böylece siparişlerinizi onaylayabilir ve etiketleri yazdırabilirsiniz. Etiketlerinizi yazdırdıktan sonra, siparişlerinizi bulunduğunuz konumdan ne zaman alabileceklerini (şubeye teslim etmek yerine) öğrenmek için taşıyıcı firma şubesine ulaşın.

Amazon Kolay Gönderi siparişlerini kargoya teslim yoluyla planlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

1. yöntem: Her siparişi ayrı ayrı planlama

Sipariş yönetimi sayfasında, göndermek istediğiniz sipariş için Sipariş planla seçeneğine tıklayın.

Not: Amazon Kolay Gönderi ile teslim edilebilen siparişler için yalnızca Sipariş planla düğmesi bulunur. Bu siparişleri, Amazon Kolay Gönderi kullanarak teslim etmeniz gerekir. Siparişi ayrıca onaylamanız gerekmez. Siparişiniz taşıyıcı firma tarafından adresten alındıktan sonra kargo otomatik olarak onaylanır.

 1. Sipariş planlama sayfasında ürünleri doğrulayın ve aşağıdaki bilgileri girin:

  (İsteğe bağlı) Paket bilgileri: Paket ağırlığını ve boyutlarını içerir. Paketi, tüm paketleme malzemelerini dahil ederek tartın ve en dıştaki kargo kolisinin paket boyutlarını kullanın. Bu, Amazon Kolay Gönderi işlemine devam etmek için doldurulması zorunlu bir alan değildir. Ancak paket boyutları ve ağırlığına göre belirlendiğinden, Amazon Kolay Gönderi ücretlerinin tahmini olarak sunulmasını isterseniz bu alanı doldurmanız gerekir.

  Not:
  • Amazon Kolay Gönderi kapsamında, tek bir siparişin ayrı parçaları farklı paketlerde şu anda gönderilememektedir. Bu, siparişin parçaları için birden fazla kargoya teslim işlemi planlanamayacağı anlamına gelir. Amazon Kolay Gönderi kapsamında, bir kargonun birden çok pakete bölünmesi de desteklenmemektedir. Siparişteki tüm ürünleri tek bir pakette göndermeniz gerekir.
  • Tahmini Amazon Kolay Gönderi ücreti sayfanın altında görüntülenir. Taşıyıcı firma tarafından, siparişi aldıktan sonraki 24 saat içinde ölçülen paket boyutlarına ve ağırlığına bağlı olarak ücret ödersiniz. Tahmini ücret, bilgilendirme amaçlıdır.
 2. Sipariş planla seçeneğine tıklayın.
 3. Kargo etiketini, Belgeleri yazdırma sayfasında bulabilirsiniz. Etiketi yazdırmak için Yazdır'a tıklayın. Etiketi başarıyla yazdırdıktan sonra başka bir sipariş planlamak için Sipariş yönetimi sayfasına dönebilirsiniz.
 4. Amazon Kolay Gönderi ile ilk kez kargoya teslim işlemi planlıyorsanız Amazon Kolay Gönderi programına kaydolduğunuzu bildirmek için en yakın taşıyıcı firma şubesiyle (taşıyıcı firma adı etiketinizde mevcuttur) iletişime geçin ve uygun bir teslim alma zamanı isteyin. Taşıyıcı firmadan zaman dilimi alma konusunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Satış Ortağı Destek ekibine ulaşın.
  Not: Adresten alacak kuryeye teslim etmeden önce siparişinizi paketlemeniz ve yazdırılan etiketi yapıştırmanız gerekir. Siparişlerinizi Amazon Kolay Gönderi'ye hazırlama hakkında daha fazla bilgi için bkz. Etiketleme ve paketleme talimatları. Etikette, taşıyıcı firmanın göreceği şekilde, siparişin Amazon Kolay Gönderi kapsamında olduğu belirtilir ve gönderici adresi (satıcı) ile teslimat adresi (müşteri) yer alır.

2. yöntem: Kargoya teslimi toplu olarak planlama

Kargoya teslim işlemlerini toplu olarak planlamak için aşağıdaki adımları izleyin:


 1. Seller Central'da Sipariş yönetimi sayfasına gidin.
  1. Sipariş tarihlerinin yanındaki kutuları işaretleyerek, planlanacak siparişleri seçin.
  2. Listenin üzerinde yer alan Siparişleri planla seçeneğine tıklayın.
  3. Siparişleri toplu olarak planlama sayfasında paketlerin ağırlıklarını ve boyutlarını girin. Bu adım isteğe bağlıdır.
   Not: Adresten alım bölgesinden verilmeyen siparişler, Siparişleri toplu olarak planlama sayfasında "Adresten alım planla" adlı ayrı bir sipariş grubu olarak gösterilir. Bu siparişler adresten alınacak ürün olarak değerlendirilir. Siparişleri toplu olarak planlama sayfasından sipariş gruplarınızı inceleyebilir ve her sipariş grubu için farklı tarihler seçebilirsiniz.
  4. Teslim etme zaman dilimlerini görüntülemek için Zaman dilimi seç seçeneğine tıklayın.
  5. Taşıyıcı firmanın siparişlerinizi adresten alabileceği zaman dilimi ve tarihi planlamak için açılır menüye tıklayın.
  6. Her bir sipariş grubu için bir zaman dilimi seçin. Kargoya teslim siparişlerinde yalnızca bir tarih seçebileceğinizi unutmayın. Kargoların bulunduğunuz konumdan teslim alınacağı zamanı kararlaştırmak üzere, kargoya teslim etiketinizi yazdırdıktan sonra taşıyıcı firma şubesi ile iletişime geçmeniz gerekir.
  7. Siparişlerinizin planlamasını tamamlamak üzere Siparişleri planla seçeneğine tıklayın.
 2. Kargo etiketlerini indirin.
  1. Tüm sipariş gruplarınızı planladıktan sonra sonuçları Siparişle ilgili dosyalar sekmesinde görebilirsiniz. Tüm siparişleriniz adresten alım siparişiyse Adresten alım planla sekmesinde etiket yazdırmaya başlayabilirsiniz. Hem adresten alım hem kargoya teslim siparişleri planlıyorsanız tüm sipariş grupları için etiket yazdırmanız gerekir. Adresten alım planla sekmesi, adresten alınacak siparişleri içerir. Öte yandan Kargoya teslim planla sekmesinde, kargoya teslim edilecek siparişler bulunur.
  2. Etiketleri yazdırın.
  3. Adresten alınmadan veya taşıyıcı firma tarafından kargoya teslim işlemiyle alınmadan önce siparişlerinizi paketleyin ve her siparişe doğru kargo etiketini yapıştırın.
 3. İşlem raporunu inceleyin.
  1. Hata nedeniyle planlanamayan sipariş varsa İşlem raporunu indirmek için İşlem raporunu görüntüle seçeneğine tıklayın.
  2. Toplu planlama sırasında hata vermiş olan tüm Amazon Kolay Gönderi siparişlerinin yeniden, ayrı ayrı planlanması gerekir.
  3. Ayrıca Sipariş yönetimi sayfasındaki Toplu planlama durumu seçeneğine tıklayarak ilerleme durumunu izleyebilir ve etiketleri yeniden yazdırabilirsiniz.

   Toplu işlem tamamlandıktan sonra, başarıyla planlanmış adresten alım siparişlerinin durumu Adresten alınmayı bekliyor olarak değişir. Planlanmamış siparişlerin durumu ise Gönderilmedi olarak kalır.

 4. Amazon Kolay Gönderi ile ilk kez kargoya teslim işlemi planlıyorsanız Amazon Kolay Gönderi programına kaydolduğunuzu bildirmek için en yakın taşıyıcı firma şubesiyle (taşıyıcı firma adı etiketinizde mevcuttur) iletişime geçin ve uygun bir teslim alma zamanı isteyin. Taşıyıcı firmadan zaman dilimi alma konusunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Satış Ortağı Destek ekibine ulaşın.
Not: Siparişin adresten alımını, tahmini kargoya veriliş tarihine kadar sipariş teslim alınacak şekilde planlamanız gerekir. Tahmini kargoya veriliş tarihinden sonra olan adresten alım zaman dilimleri, planlamada kullanılamaz. Tahmini kargoya veriliş tarihi, kargo hazırlık sürenize göre belirlenir. Varsayılan kargo hazırlık sürenizi Kargo ayarları bölümünde inceleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Ürününüz taşıyıcı firma tarafından adresten alındıktan sonra kargonuz onaylanır. Taşıyıcı firma temsilcisi, size ürünün güvenli şekilde alındığını gösteren bir makbuz verir veya SMS gönderir. Amazon Kolay Gönderi siparişleriniz için kargoyu ayrıca onaylamanız gerekmez. Siparişiniz adresten alındıktan ve taşıyıcı firma paketin alındığını onayladıktan sonra aşağıdakileri yaparız:

 • Müşteriye kargo onayı e-postası göndeririz.
 • Kargo bilgilerini kullanarak siparişinizi ve müşterinin hesabını güncelleriz. Böylece müşteri, durumu çevrimiçi olarak görerek takip edebilir.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates