Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Amazon Marka Adı Politikası

Bu sayfada, aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde, Amazon Marka Adı Politikası açıklanmıştır:

 • Amazon Marka Adı Politikası ile ilgili olarak karşılaşabileceğiniz hata mesajları
 • Marka nedir? Markasız ürün nedir?
 • Marka özniteliğini doğru kullanma
 • Sık sorulan sorular
 • Amazon Marka Adı Politikası istisnaları

Amazon Marka Adı Politikası, marka özniteliğinin ASIN'lerinizde nasıl kullanılacağını açıklar. Liste kaydındaki marka özniteliği, ürünü üreten markanın adıyla aynı olmalıdır (yani bir AmazonBasics ürünü, detay sayfasında her zaman "AmazonBasics" olarak gösterilmelidir).

Amazon, bir ürünü veya ürün grubunu temsil eden adı marka olarak kabul eder. Aynı markanın ürünlerinde ortak bir ad, logo veya başka bir tanımlayıcı işaret bulunur. Ürünün ya da ambalajın üzerinde yer alan bu ad, logo veya işaret sayesinde, markaya ait olan ürünler benzer ürünlerden ayırt edilebilir.

 • Ürünler yeni bir marka özniteliğiyle listelenmeden önce tüm yeni marka öznitelikleri Amazon tarafından onaylanmalıdır. Karşılaşabileceğiniz olası liste kaydı hata kodlarının listesini ve bunlarla ilgili yapmanız gerekenleri sayfanın alt kısmında bulabilirsiniz.
 • Markasız bir ürün listeliyorsanız marka özniteliği alanına Jenerik değerini girin.

Amazon Marka Adı Politikası ile ilgili olarak karşılaşabileceğiniz hata mesajları

Yeni bir ASIN oluşturmaya çalışırken aşağıda listelenen hata mesajlarından biriyle karşılaşırsanız, otomatik olarak oluşturulacak bir satış başvurusuna yönlendirilmek ve marka adı onay sürecinizi başlatmak için hata mesajındaki bağlantıya tıklayın. Talebinizin incelenme süresini azaltmak için belgelerinizin, satış başvurusunda listelenen tüm gereklilikleri karşıladığından emin olun.

Hata kodu Hata mesajı Talep edilen bilgiler
5664 Jenerik bir ürün listeliyor ancak marka adı olarak Jenerik değerini kullanmıyor olabileceğinizi tespit ettik. Bu, Marka Adı Politikası'na aykırı bir durumdur. Politikamıza uyduğunuzu düşünüyorsanız Satış Ortağı Destek ekibi ile iletişime geçin ve 5664 kodlu hatayla karşılaştığınızı belirtin.

Satış Ortağı Destek ekibine aşağıdaki bilgileri verin:

 • Liste kaydını oluştururken kullandığınız marka adı
 • Ürünün, paketinin veya her ikisinin gerçek görselleri (üzerinde marka görünecek şekilde). Görsellerde, elde tutulan veya bir masanın üzerinde duran ürün, paket ya da her ikisi de görünebilir. Marka kalıcı olarak sabitlenmiş olmalıdır.
 • Envanter dosyası şablonları kullanıyorsanız envanter dosyası işlem raporunun parti numarasını da belirtin.

Daha fazla bilgi için Marka Adı Politikası'na gidin.

Liste kaydı oluşturulurken kullanılan marka adı. Marka adı özniteliğinde ürün türü, ürün açıklaması veya model numarası bulunuyorsa ya da marka adı dışında başka bir ifade yer alıyorsa başvurunuzu reddederiz.

Ürünün, paketinin veya her ikisinin de görselleri aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

 • Marka kalıcı olarak sabitlenmiş olmalıdır.
 • Ürünün, paketin veya her ikisinin de üzerindeki marka, liste kaydında kullanılan marka adı ile tam olarak eşleşmelidir.
 • Görsellerin kalitesinin, ASIN görseli düzeyinde olması gerekmez. Ürün, paket veya her ikisi de elde tutulabilir ya da bir masanın üzerinde durabilir.

AmazonBasics marka adıyla ilgili tüm gereklilikleri sağlayan bir görsel örneği:


Envanter dosyası şablonları kullanıyorsanız envanter dosyası işlem raporunun parti numarasını da belirtin.

5665

Markanız için onay talep edin.

Girdiğiniz marka adı Amazon tarafından onaylanmadı. İncelenmesi amacıyla markanız için bir başvuru yaparak onay talep edin. Başvuru onaylandıktan sonra bu marka adını ürün liste kayıtlarınızda kullanabilirsiniz.

Marka nedir? Markasız ürün nedir?

Amazon'da neler marka olarak kabul edilir?

Amazon, bir ürünü veya ürün grubunu temsil eden adı marka olarak kabul eder. Aynı markanın ürünlerinde ortak bir ad, logo veya başka bir tanımlayıcı işaret bulunur. Ürünün ya da ambalajın üzerinde yer alan bu ad, logo veya işaret sayesinde, markaya ait olan ürünler benzer ürünlerden ayırt edilebilir. Genellikle markalar, ortak bir ad veya logo işlevi gören ticari markalara sahiptir.

Örneğin, AmazonBasics markası; sırt çantası, batarya ve mutfak malzemeleri gibi birçok farklı ürün üretir. ASIN başlığı veya satıcısı ne olursa olsun, tüm AmazonBasics ürünlerinin marka özniteliğinde AmazonBasics ifadesi bulunmalıdır.

Marka özniteliği, ASIN oluşturma veya ASIN düzenleme adımında satıcıların marka değeri olarak da bilinen değeri girdiği alandır. Marka değeri, ürünü üreten markanın adıyla aynı olmalıdır; ürün türü veya ürün açıklaması içermemelidir.

Halen müşteriler, marka özniteliğini ASIN'e ait ürün detay sayfasındaki ürün adının üstünde veya altında başlık olarak görür. Alıcılar, ASIN'deki marka özniteliğine tıklayarak aynı markanın diğer ürünlerini bulabilir. Bu nedenle, bu bilginin doğru olması önemlidir.

Bir ASIN'in SKU'su, açıklaması veya markalı ürünlerde ya da ambalajlarda bulunmayan başka bir ad, marka olamaz. Ürünleriniz veya ambalajlarınız satıcı hesabı adınızla markalanmadığı sürece bu ad, geçerli bir marka olarak kabul edilmez. Ürünlerin ve ambalajların üzerindeki marka kalıcı olarak eklenmiş olmalıdır.

Ürünleriniz veya paketleriniz markalı değilse ancak markanız için tescilli bir ticari markanız varsa, marka adınızı taşıyan ASIN'leri marka değeri olarak listelemenizi sağlayan Marka Kaydı'na kaydolabilirsiniz.

Satıcıların, mevcut bir markayı ASIN'lerinde yanlış temsil etmesi yasaktır. Örneğin, bir AmazonBasics ürününü listelemeye çalışırken ASIN'inizin marka özniteliğinde Amaz0nB4$1c$ ifadesini kullanamazsınız.

Aşağıdaki detay sayfasında bulunan marka özniteliğinde (kırmızı kare) AmazonBasics marka değeri yer almaktadır ve bu, ürün üzerine de kalıcı olarak sabitlenmiştir.

Markasız ürün nedir?

Bir ürünün markasız olması, ürünün herhangi bir markaya ait olmadığı anlamına gelir. Bu tür durumlarda, ürünün herhangi bir markayla ilişkisi olmadığını belirtmek için marka özniteliğinde Jenerik değerini kullanmalısınız. Markasız ürünlerin üzerinde ürünü veya ambalajı tanımlayan ortak bir ad, logo ya da başka bir ad bulunmaz.

Ürününün GTIN veya Evrensel Ürün Kodu (UPC) gibi bir ürün tanımlayıcısı yoksa jenerik ürünleri istediğiniz ülkede ve ürün kategorisinde listelemek için Amazon'dan onay talep etmeli ve almalısınız. Tanımlayıcısı olmayan ürünleri listeleme onayı alma hakkında daha fazla bilgi için Ürün numarası olmayan ürünleri listeleme sayfasına gidin. Ürün tanımlayıcısı olmayan jenerik ürünleri listelemek istediğiniz her ülke ve ürün kategorisi için bu onayı talep etmelisiniz.

Marka özniteliğini doğru kullanma

Satıcılar, bir marka adını ASIN'in marka değeri olarak ne zaman kullanmalıdır?

Sattığınız ürün bir markaya ait olduğunda o markanın adını marka değeri olarak kullanın. Markalar, adlarını ürünlerinin, ambalajlarının veya her ikisinin de üzerine yerleştirir. Bunlara bakarak marka özniteliğinde hangi değeri kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Örneğin, OWN PWR'ye ait bir protein tozu kabının ambalajına OWN PWR adı basılmıştır. Bu nedenle, ASIN'de de marka özniteliği olarak OWN PWR değeri kullanılmalıdır.

ASIN ASIN'in marka değeri Yorumlar
OWN PWR Bu marka değeri doğrudur. Ürün OWN PWR'ye ait olduğu ve OWN PWR'nin adıyla markalandığı için marka değeri OWN PWR'dir.
OWN PWR whey protein

Bu marka değeri yanlıştır. ASIN'in marka değeri, ürün üzerindeki marka ile aynı değil.

Ürün OWN PWR'ye ait olduğu ve ürün üzerinde markanın adı bulunduğu için doğru marka değeri OWN PWR'dir.

AmazonBasics Marka özniteliğinin bu şekilde kullanılması doğrudur. Ürün AmazonBasics'e ait olduğu ve AmazonBasics'in marka adıyla markalandığı için marka özniteliği AmazonBasics'tir.
Value Resale Shop

Marka özniteliğinin bu şekilde kullanılması yanlıştır. Marka özniteliği, ürünün üzerinde bulunan marka adı değil, satıcının hesap adıdır.

Ürün AmazonBasics'e ait olduğu ve üzerinde onun marka adını taşıdığı için doğru marka özniteliği AmazonBasics'tir.

amazonbasics_mouse_black

Marka özniteliğinin bu şekilde kullanılması yanlıştır. Marka özniteliği ürünün üzerinde bulunan marka adı değil, ASIN'in SKU'sudur.

Ürün AmazonBasics'e ait olduğu ve üzerinde onun marka adını taşıdığı için doğru marka özniteliği AmazonBasics'tir.

GBbFP054dfo78

Marka özniteliğinin bu şekilde kullanılması yanlıştır. Marka özniteliği ürünün üzerinde bulunan marka adı değildir, rastgele harflerden ve sayılardan oluşmaktadır.

Ürün AmazonBasics'e ait olduğu ve üzerinde onun marka adını taşıdığı için doğru marka özniteliği AmazonBasics'tir.

Satıcılar, Jenerik değerini ASIN'in marka değeri olarak ne zaman kullanmalıdır?

Sattığınız ürün bir markaya ait olmadığında, marka değeri olarak Jenerik değerini kullanın. Örneğin, bir markaya ait olmayan kağıt havlu paketi üzerinde herhangi bir marka bulunmaz. Bu nedenle, ASIN'de marka değeri olarak Jenerik kullanılmalıdır.

Ürünün bir markası varsa Jenerik kullanılmamalıdır. Örneğin, üzerinde kalıcı olarak eklenmiş AmazonBasics markası bulunan bir bilgisayar faresinin marka değeri olarak Jenerik kullanılmamalıdır. Bunun yerine, marka değeri AmazonBasics olmalıdır.

ASIN ASIN'in marka değeri Yorumlar
Jenerik Bu marka değeri doğrudur. Ürün, herhangi bir markaya ait olmadığı ve herhangi bir markanın adıyla markalanmadığı için marka özniteliği Jenerik değeridir.
Jenerik

Bu marka değeri yanlıştır. Ürün bir markaya ait olmasına rağmen marka özniteliği Jenerik değeridir.

Ürün, AmazonBasics'e ait olduğu ve üzerinde onun adını taşıdığı için doğru marka değeri AmazonBasics'tir.

Ürün birden fazla marka adıyla markalanmışsa ASIN'de hangi marka değeri kullanılmalıdır?

Ürünlerinizi üretici veya hak sahibinin marka talimatlarına uygun şekilde markalayın.

Ürün farklı şekilde markalanmış bir ürünle uyumluysa ASIN'de hangi marka değeri kullanılmalıdır?

ASIN'de ürünün kendisiyle eşleşen marka değeri kullanılmalıdır. Örneğin, ürün AmazonBasics hoparlörlerle uyumlu markasız bir USB şarj kablosu ise marka değeri Jenerik olmalıdır. Uyumluluk koşulları hakkında daha fazla bilgi için Amazon Fikrî Mülkiyet Politikası sayfasına gidin.

ASIN ASIN'in marka değeri Yorumlar
AmazonBasics Bu marka değeri doğrudur. Ürün, AmazonBasics'e ait olduğu ve AmazonBasics'in adıyla markalandığı için marka değeri AmazonBasics'tir.
Jenerik Bu marka değeri doğrudur. Başlık, bunun AmazonBasics markalı bir ürün olduğunu ima etmeden uyumluluğu göstermektedir. Ürün, herhangi bir markaya ait olmadığı ve herhangi bir markanın adıyla markalanmadığı için marka değeri Jenerik'tir.
Altı fit USB şarj kablosu, AmazonBasics hoparlör ile uyumlu AmazonBasics

Bu marka değeri yanlıştır. Marka değeri AmazonBasics'tir, ancak ürün AmazonBasics markasına ait değildir.

Ürün herhangi bir markaya ait olmadığı ve üzerinde herhangi bir marka adı taşımadığı için doğru marka değeri Jenerik olmalıdır.

Wireless Speaker Inc. Altı fit USB şarj kablosu, AmazonBasics hoparlör ile uyumlu Wireless Speaker Inc. Bu marka değeri doğrudur. Başlık, bunun AmazonBasics markalı bir ürün olduğunu ima etmeden uyumluluğu göstermektedir. Ürün, "Wireless Speaker Inc."ye ait olduğu ve Wireless Speaker Inc.'nin adıyla markalandığı için marka değeri Wireless Speaker Inc.'dir.

Sık sorulan sorular

Talep Üzerine Yazdır ürünlerinde Jenerik değeri mi yoksa bir Talep Üzerine Yazdır markasının adı mı kullanılmalı?

Talep Üzerine Yazdır işletmeleri; gömlek, kahve kupası ve perde gibi birçok farklı ürüne müşteri siparişi üzerine farklı tasarımlarda baskı yapar.

Tescilli bir ticari markanız yoksa ve ürün veya ambalaj markalı değilse Talep Üzerine Yazdır ürünlerinde marka değeri olarak Jenerik değeri kullanılmalıdır. Bu durumda, marka adınızı taşıyan ASIN'leri marka değeri olarak listelemenizi sağlayan Marka Kaydı'na kaydolabilirsiniz. Talep Üzerine Yazdır işletmesine ait ürün veya ambalaj markalıysa ASIN'lerde bu işletmenin adı marka değeri olarak kullanılmalıdır.

Satıcılar, Amazon Onaylı Yenilenmiş ASIN'leri nasıl markalamalıdır?

Amazon Onaylı Yenilenmiş ASIN'lerde orijinal ürünün marka değeri kullanılmalıdır. Örneğin, Amazon Onaylı Yenilenmiş bir AmazonBasics kablosuz fare listeliyorsanız marka değeri yine AmazonBasics olmalıdır.

Kalıcı olarak eklenmiş marka ne anlama gelir?

Ambalajın üzerine basılmış bir marka adı, kalıcı olarak eklenmiş kabul edilir. Etiket, üretimden sonra eklenebileceği için, kalıcı şekilde eklenmiş marka olarak kabul edilmez. Bir ürün veya ambalajın üzerinde herhangi bir marka yoksa marka değeri Jenerik olmalıdır.

Mobilya veya takı gibi ürünlere kalıcı olarak marka eklenmez. Bu tür durumlarda ambalaj üzerinde, markanın kalıcı olarak sabitlendiğine dair kanıt bulunmalıdır. Telefon kılıfı veya kıyafet gibi diğer ürünlerin markaları, doğrudan ürünlerin üzerinde bulunabilir.

Markamın ürünlerinde UPC, EAN veya JAN gibi bir ürün numarası yoksa ne olur?

UPC gereklilikleri, kategoriden kategoriye veya aynı kategorideki farklı ürün türlerinde değişiklik gösterebilir. Bazı kategorilerde, UPC muafiyeti talep etmeniz mümkün olabilir. Daha fazla bilgi için Ürün UPC'lerine ve GTIN'lerine yönelik gereklilikler sayfasına gidin.

ASIN marka adındaki bir yazım hatasını, yanlış büyük-küçük harf kullanımını veya hatalı bir yasal kısaltmayı düzeltmek için detay sayfasında söz konusu ASIN'in marka adını düzenleyemiyorum.

Hata türü ne olursa olsun, Marka Kaydı programındaki bir ASIN'in marka adında düzeltme yapılmasına, yalnızca kayıtlı marka sahibi tarafından talep edildiği takdirde izin verilir.

ASIN'inizin marka adı özniteliği; yazım hatası, büyük-küçük harf kullanımı veya yasal kısaltma sorunu nedeniyle hatalı şekilde listelenmişse Bize ulaşın sayfamıza gidin ve "Marka adını güncelle" ifadesini aratın. Kullanım amacınızı seçin ve iş akışında verilen talimatları izleyin. Bunun yerine, sorununuzu bulmak için Ürünler, liste kayıtları veya envanter > Ürün sayfasını düzeltin'i seçip iş akışını takip edebilirsiniz. Talebinizin yerine getirilmesi için ürün, marka ve ürün tanımlayıcıyı (varsa) gösteren görsellerin, üretici kanıtının veya her ikisinin sunulmasının zorunlu olduğunu unutmayın.

Bu küçük düzeltmelerin dışındaki marka adı değişikliği talepleri, yeniden markalama olarak kabul edilir ve bunlara izin verilmez. Müşterilerin güvenini sarsmamak ve katalog kalitesini korumak amacıyla, Amazon'un ürün detay sayfası kurallarına uygun olarak, yeni ürün için yeni bir ASIN oluşturmanızı rica ederiz.

Amazon Marka Adı Politikası istisnaları

Tüm ASIN'ler için marka değeri gerekir mi?

Hayır. Kitap, Müzik, Video, DVD veya Dijital (KMVD) kategorilerindeki ürünler için marka değeri (markasız ya da başka bir değer dahil) gerekmez. Bu ürünlerin marka öznitelikleri, ASIN oluşturulurken boş bırakılabilir. KMVD ürünleri hakkında daha fazla bilgi için KMVD nedir? sayfasına gidin.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates