Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Para iadesi yapmadan önce dikkate alınması gereken noktalar

Para iadesi yapmadan önce aşağıdaki noktaları dikkate alın:

 • Bir iade talebini onayladıktan sonra, para iadesi yapmak için, alıcının geri gönderdiği ürün elinize ulaşana kadar bekleyebilirsiniz. Para iadesi yapmaya karar verseniz bile, isterseniz ürünün alıcıda kalmasına izin verebilirsiniz.
 • Alıcı, ürünü size hasarlı şekilde veya sizin gönderdiğiniz durumdan farklı bir durumda gönderirse kısmi para iadesi yapabilirsiniz. Kısmi para iadesi yapmaya karar verirseniz yanlış anlaşılmaları veya olası bir A'dan Z'ye Garanti talebini önlemek için bu konuyu alıcıya önceden açıklamanızı öneririz.
 • Ürünü doğru şekilde tanımlayıp listelediyseniz ancak alıcı artık ürünü istemiyorsa kargo ücretlerini iade etmeme seçeneğine sahipsiniz.

Daha fazla bilgi için bkz. İade Yönetimi.

Hatalı tutarda veya yanlış bir sipariş için para iadesi yapmanız halinde aşağıdaki Para İadesi Hataları bölümüne bakın.

Sipariş tutarını iade etmenin yanı sıra veya bunun yerine Telafi Sunma seçeneğiniz bulunur.

Para iadesi yapma

Bir para iadesi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Para iadesi yapmak istediğiniz siparişi Sipariş Yönetimi bölümünde bulun. Bir siparişi bulmak hakkında daha fazla bilgi için bkz. Sipariş Arama.
 2. Eylem sütunundaki Sipariş bedelini iade et tuşuna tıklayın. Buna alternatif olarak Sipariş Numarası tuşuna ve daha sonra Sipariş Detayları sayfasındaki Sipariş bedelini iade et tuşuna da tıklayabilirsiniz.
 3. Para iadesi tutarını seçin: tam veya kısmi.

Tam tutar iadesi için:

 1. Tam Para İadesi sekmesini seçin.
 2. Para iadesinin nedeni alanında uygun bir değer seçin.
 3. Alıcıya not ekleyin (isteğe bağlı). Bu, müşteri hizmetleri açısından iyi bir uygulamadır.
 4. Satıcı notu alanına kişisel kayıtlarınız için bir not ekleyin (isteğe bağlı). Bu sayede, alıcıya verdiğiniz sözler ve sunduğunuz telafilerin nedenleri de dahil olmak üzere bir siparişe ilişkin attığınız adımları izleyebilirsiniz.
 5. Para İadesini Gönder tuşuna tıklayın.

Kısmi tutar iadesi için:

 1. Kısmi Para İadesi sekmesini seçin.
 2. Para iadesinin nedeni alanında uygun bir değer seçin.
 3. Para iadesi tutarı sütununa para iadesi tutarını girin. Hediye paketi giderlerini de iade edebilirsiniz.
 4. Alıcıya not ekleyin (isteğe bağlı). Bu, müşteri hizmetleri açısından iyi bir uygulamadır.
 5. Satıcı notu alanına kişisel kayıtlarınız için bir not ekleyin (isteğe bağlı). Bu sayede, alıcıya verdiğiniz sözler ve sunduğunuz telafilerin nedenleri de dahil olmak üzere bir siparişe ilişkin attığınız adımları izleyebilirsiniz.
 6. Kısmi Para İadesi Gönder tuşuna tıklayın.

Verilerin güncellenmesi 15 dakika kadar sürebilir. Para iadesini gönderdiğinizde, ilişkili tüm alıcı iade talepleri otomatik olarak kapanır. Alıcıyla İade Yönetimi sayfasındaki kapatılan siparişler bölümünden bağlantıya geçebilirsiniz. Alıcının kalan tutar için yeni bir iade talebi açabileceğini unutmayın.

Manuel olarak oluşturduğunuz bir para iadesi, iki saate kadar Beklemede durumunda kalır. Böylece, hatalı tutarda veya yanlış bir sipariş için para iadesi yapmanız durumunda size ek bir süre tanınmış olur. Bu özellik, yalnızca manuel olarak oluşturulan para iadeleri için geçerlidir. Veriler aracılığıyla yapılan para iadeleri hemen işleme alınmaya devam eder.

Para iadesi hataları

Durumu Beklemede olan bir para iadesini, "Bu sipariş için beklemede olan tüm para iadelerini iptal et" bağlantısına tıklayarak iptal edebilirsiniz. Bu bağlantıyı göremiyorsanız para iadesi alıcıya gönderilmiştir ve iptal edilemez.

Bu durumda, kredi kartının Amazon tarafından yeniden ücretlendirilmesine izin verip vermeyeceğini öğrenmek için alıcıyla iletişime geçebilirsiniz. Alıcı kabul ederse, kendisinden Amazon Müşteri Hizmetleri ile görüşerek yeniden ücretlendirme talep etmesini isteyin. Not: Alıcının kredi kartını sadece talep doğrudan alıcıdan gelirse yeniden ücretlendirebiliriz.

Müşterinin kredi kartı yeniden ücretlendirildikten sonra, yeniden ücretlendirilen tutar Ödemeler hesabınızda kredi olarak görünür.

Bir para iadesini iptal ederseniz alıcıyı bilgilendirmeyiz. Alıcıları yalnızca gerçekten gönderilen para iadeleri hakkında bilgilendiririz.

Hediye kartları ve hediye çekleri

Bir siparişin tamamını veya bir kısmını ödemek için Amazon hediye kartı veya hediye çeki kullanılmışsa para iadesini normalde yapacağınız şekilde gerçekleştirin. Para iadesinin hediye kartı veya hediye çeki kısmının tutarı alıcının Amazon hesabına ödenir ve sonraki satın almalarda kullanılabilir.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates