Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Durum talimatları

Amazon'da listelediğiniz her ürüne doğru durumu atamak, kusursuz bir müşteri deneyimi sunmak için atılacak ilk adımdır. Durumunu belirtmeden önce, ürününüzü dikkatlice değerlendirmeniz önemlidir.

Genel durum talimatları

Kategoriye Özel Durum Talimatları'nda aksi belirtilmediği sürece, aşağıdaki talimatlar tüm ürünler için geçerlidir:

Yeni:

Adından anlaşıldığı gibi, yeni ürünleri ifade eder. Paketteki tüm orijinal materyallerle birlikte, orijinal paketinde, yepyeni, kullanılmamış ve açılmamış ürünlerin durumunu belirtir. Orijinal koruyucu ambalaj (varsa) sağlam durumdadır. Orijinal üretici garantisi (varsa) hâlâ geçerlidir ve garantiyle ilgili ayrıntılar, liste kaydı açıklamasında verilmiştir.

Kabul edilmeyen ve yasaklı ürünler

Aşağıda belirtilen durumlarda olan ürünler Amazon'da listelenemez:

 • Ürün her açıdan kusursuz şekilde çalışmıyor.
 • Ürün temiz değil ve küflenme, yoğun şekilde kirlenme veya aşınma belirtileri gösteriyor.
 • Ürün, kullanımını zorlaştıracak şekilde hasar görmüş.
 • Ürünle birlikte gelen gerekli bir materyal veya parça eksik (kullanım talimatları, her zaman bu kapsamda değerlendirilmez).
 • Ürünün onarılması veya servise gönderilmesi gerekiyor.
 • Ürün, orijinal üretici veya telif hakkı sahibi tarafından üretilmemiş. Kopya, sahte, replika ve imitasyon ürünler de bu kapsamdadır.
 • Ürün; esasen tanıtım nüshası, promosyon ürün seti, ürün numunesi veya piyasaya sunulmadan önce çıkarılan okuma nüshası olarak dağıtılmış. Basım sürecindeki düzeltilmemiş baskılar veya henüz yayınlanmamış kitaplar da bu kapsamdadır.
 • İşaretler, etiketler veya hasar nedeniyle ürünün bir kısmı belirsiz ve okunamıyor ya da görüntülenemiyor.
 • Ürünün son kullanma tarihi ("önerilen son kullanma tarihi" ve "son satış tarihi" dahil) geçmiş, kalan raf ömrü kabul edilemeyecek kadar kısa veya son kullanma tarihi silinmiş, sökülmüş ya da değiştirilmiş.
 • Ürün imha veya bertaraf amaçlı ya da üretici, tedarikçi veya perakendeci, ürünün satılamaz olduğunu belirtmiş.
 • Ürünün Amazon'da satışı yasak.

Yasaklı ürünler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kısıtlanmış Ürünler.

Kategoriye özel durum talimatları

Aşağıda yer alan, kategoriye özel durum talimatları belirtildiği şekilde, genel durum talimatlarına ek olarak veya bu talimatların yerine kullanılmalıdır.

Kitaplar - Yeni

Yeni ve kullanılmış kitaplar kategorisinde, genel durum talimatlarının yanı sıra aşağıdaki talimatlar geçerlidir:

 • Yeni: Adından anlaşıldığı gibi, yeni ürünleri ifade eder. Yepyeni, kullanılmamış, okunmamış, kusursuz durumdaki nüsha. Eğer varsa, kılıfı ve orijinal koruyucu filmi sağlamdır. Tüm ek materyalleri mevcuttur ve (varsa) elektronik materyal için tüm erişim kodları geçerli ve/veya çalışır durumdadır. Kapağında veya sayfalarında herhangi bir işaret bulunan, "Kelepir" ya da "Elde Kalmış" olarak işaretli veya başka herhangi bir etiket eklenen kitaplar "Yeni" durumunda listelenemez.
 • Kabul Edilemez: Eksik sayfaları ve belirsiz veya okunaksız yazıları vardır. Ayrıca redaksiyonu yapılmamış nüshalar da dahil, basım öncesinde özel olarak dağıtılan nüshaların, basım aşamasındaki kitapların veya henüz yayınlanmamış kitapların satışına da izin vermeyiz.

PC ve Video oyunları - Yeni

Tüm orijinal paketleme malzemelerinin de içinde bulunduğu, orijinal paketinde, yepyeni, kullanılmamış, açılmamış ve kusursuz durumdaki PC veya video oyunu.

Not: Amazon.com.tr sitesinde satışı kabul edilmeyen ürünler: Oynanabilir durumda veya tam olmayan PC veya video oyunları (paylaşımlı yazılım veya ücretsiz yazılım sürümleri dahil); orijinal üretici tarafından yayınlanmamış oyunlar (herhangi bir biçimde yeniden kopyalanmış medya dahil). Promosyon amaçlı medyanın yanı sıra, beraberinde verilen gerekli materyalleri eksik (bu materyallerin talimatlar veya kutu olması şart değildir) PC veya video oyunlarının Amazon.com.tr pazar yeri üzerinden satışı yasaktır. Lütfen tüm eksik ürünleri, ürünün durum notları alanında belirtin.

Müzik - Yeni

Yepyeni, kullanılmamış, açılmamış ve kusursuz durumdaki CD, MC (müzik kaseti) veya plaklardır.

Amazon.com.tr sitesinde satışı kabul edilmeyen ürünler:

Her formattaki kopyalanmış medya dahil olmak üzere, telif hakkı sahibi tarafından üretilmemiş kayıtlar ve herhangi bir şekilde dinlenemeyen veya kaydedilmiş müzik ürünleri. Promosyon amaçlı medya ürünlerinin Amazon.com.tr Pazar Yeri aracılığıyla satışı yasaktır. Eksik tüm bileşenler, açıklama bölümünde açıkça belirtilmelidir.

CD'lerinizi, MC'lerinizi ve plaklarınızı doğru tanımladığınızdan emin olun. Ürün açıklamasının doğru olması, alıcı memnuniyetini artırır. Bir ürünün dış görünümünde belirgin bir kusur varsa satıcıların yorum alanında bunu kesinlikle not etmesini öneririz. Ambalajın üzerindeki izler, delikler veya kesik parçalar her zaman notlar bölümünde belirtilmelidir. Kopyalanmış medya ürünlerine izin verilmez. Yüzeyi çizilmiş CD'ler, çalma kalitesi etkilenmediği sürece yukarıdaki talimatlara uygun olarak İyi veya Kabul Edilebilir durumda olarak listelenebilir.

Elektronik ve Fotoğraf, PC

 • Yeni: Orijinal üretici garantisi varsa, uygulanmalıdır. Aksi belirtilmediği sürece, tüm yeni kamera ve fotoğraf ürünlerinin tam perakende satış ambalajı içinde olduğu kabul edilir. Ürün başlığında özel olarak belirtilmediği sürece toplu paketlemeye, düz beyaz kutulara veya diğer tür paketlemeye izin verilmez.

Ev ve Bahçe

Yeni:

Tüm orijinal paketleme malzemelerinin de içinde bulunduğu, orijinal paketindeki, yepyeni, kullanılmamış ve açılmamış ürün. Orijinal üretici garantisi (varsa), ürün liste kaydının "Yorumlarınızı ekleyin" bölümünü tamamlarken eklediğiniz söz konusu garantinin tüm detaylarıyla birlikte hâlâ geçerli olmalıdır.

Amazon'da satışı kabul edilmeyen ürünler:

 • Her açıdan kusursuz şekilde çalışmayan veya kullanımı zorlaştıracak derecede hasar görmüş olan ürünler
 • Orijinal üretici tarafından üretilmemiş veya basılmamış ve ürünle birlikte verilen gerekli materyalleri eksik ürünler (bu materyallerin kullanım talimatları olması şart değildir)
 • Temiz olmayan ürünler kabul edilmez

Mürekkep ve Toner Kartuşları

Satıcılar, "Yeni" durumdaki mürekkep ve toner kartuşlarını listeleyebilir. Amazon, satıcıların "Onaylı Yenilenmiş" durumdaki mürekkep ve toner kartuşlarını listelemelerini yasaklamıştır.

Videolar ve DVD'ler - Yeni

Videoları ve DVD'leri, Amazon fiyatının aynısıyla veya daha düşük bir fiyatla listelemenizi öneririz.

Yeni videolar ve DVD'ler

Yepyeni, kullanılmamış, açılmamış ve kusursuz durumdaki video veya DVD'dir; tüm orijinal paketleme malzemelerinin de içinde bulunduğu orijinal paketindedir.

Amazon'da satışı kabul edilmeyen ürünler: Her tür yeniden kopyalanmış medya da dahil, telif hakkı sahibi tarafından oluşturulmamış video veya DVD kayıtları. Ayrıca, filmin bir kısmının eksik ya da belirsiz olduğu kayıtların ve promosyon amaçlı medyanın Amazon pazar yerinde satışı yasaktır.

Lütfen dikkat: 18 yaş onaylı videolar veya DVD'ler, satıcının 18 yaşını doldurmuş olması şartıyla listelenebilir.

Oyuncaklar

Amazon'da satışı kabul edilmeyen ürünler:

Oyuncağın kullanımı için gerekli olan parçaları eksik oyuncaklar. Orijinal üretici tarafından üretilmemiş veya basılmamış ve ürünle birlikte verilen gerekli materyalleri eksik (bu materyallerin talimatlar olması şart değildir) ürünler. Temiz olmayan ürünler kabul edilmez.

Sarf Ürünleri, Yenilebilir ve/veya Topikal Ürünler

Amazon'da satılan tüm sarf ürünleri, yenilebilir ve/veya topikal ürünler Yeni durumunda listelenmelidir. Buna örnek olarak Güzellik, Gıda Ürünleri, Sağlık Ürünleri, Vitaminler ve Gıda Takviyeleri gibi kategorilerdeki ürünler verilebilir. Ürünlerin Yeni olarak değerlendirilebilmesi için daha önce kullanılmamış; orijinal ambalajından çıkarılmamış; kontamine olmaması, bozulmaması, erimemesi ve hasar görmemesi için uygun şekilde hazırlanmış, paketlenmiş, kapatılmış ve etiketlenmiş olması gerekir.

Ürünler kullanılmışsa, kullanım veya hasar belirtileri taşıyorsa, imha ya da bertaraf amaçlıysa veya üretici, tedarikçi ya da perakendeci tarafından satılamaz olarak işaretlenmişse Yeni durumunda listelenemez.

Amazon, Müşterilerin Amazon'daki tüm satıcılardan güvenle ürün satın alabilmelerini sağlamak amacıyla, belirli ürünlerin listelenmesi için onay alınmasını zorunlu kılabilir. Daha fazla bilgi için Onay Gerektiren Kategoriler ve Ürünler sayfasına bakın.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates