Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Dosyamı Kontrol Et özelliğini kullanma

Önemli: Dosyamı Kontrol Et aracı, 1 Eylül 2020'de kullanımdan kaldırılacaktır. Dosyamı Kontrol Et aracını kullanmak yerine, liste kayıtlarınızı doğrudan Amazon'a yükleyebilirsiniz. Envanter dosyanızdaki hataları tespit etmek için, dosyanızı yükledikten sonra Amazon'un sunduğu işlem raporuna bakın. İşlem raporunuzda hatalar varsa bunları envanter dosyanızda düzeltebilir ve dosyanızı tekrar yükleyebilirsiniz.

Giyim kategorisindeki ürünlerin varyasyonlarını otomatik olarak yapılandırmak için Dosyamı Kontrol Et aracını kullanıyorsanız Amazon, bunun yerine Varyasyon Sihirbazı'nı kullanmanızı önerir.

Dosyamı Kontrol Et özelliği, Amazon kataloğunda liste kaydı oluşturmadan veya güncellemeden önce envanter dosyası şablonunuzu doğrulamanızı sağlar. Dosyadaki hataları bulan bu özellik, eklediği bilgiler ve biçimlendirmeler sayesinde hataya veya uyarıya sebep olan ürünleri tespit etmenize yardımcı olur. Böylece dosyadaki hataları ve uyarıları düzeltebilir, ardından liste kayıtlarınızı oluşturmak veya güncellemek için, düzeltilmiş dosyayı Amazon'a yükleyebilirsiniz.

Dosyamı Kontrol Et özelliğini kullanarak:

 • Yaygın hataları bulup düzeltebilirsiniz.
 • Kalite uyarılarını bulup düzeltebilirsiniz.
 • Varyasyonları otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Dosyamı Kontrol Et özelliğini kullanmak için:

 1. Seller Central'da Envanter bölümündeki Çoklu Ürün Ekle seçeneğini belirleyin.
 2. Ürünleriniz için uygun envanter dosyası şablonunu indirin ve değişikliklerinizi uygulayın.
 3. Çoklu Ürün Ekle sayfasındaki Envanter Dosyasını Yükle bölümünde yüklemek istediğiniz dosya türünü seçin.

  Bu özellik için şu anda aşağıdaki dosya türleri desteklenmektedir:

  • Medya olmayan kategoriler için envanter dosyaları
  • Standart Kitap Yükleyici Dosyası
  • Müzik Yükleyici Dosyası
  • Video Yükleyici Dosyası
 4. Değişikliklerinizi içeren envanter dosyası şablonunu bulun ve Dosyamı kontrol et düğmesine tıklayın.
 5. İşlem tamamlandığında, kontrol edilen dosyayı sayfanın sonundaki Envanter dosyası yükleme durumu bölümünden indirin; Eylemler bölümündeki Kontrol edilen dosyayı görüntüle seçeneğine tıklayın.
 6. Kontrol edilen dosyadaki hataları ve uyarıları inceleyip değişikliklerinizi uygulayın.
 7. Güncellenen dosyayı Metin dosyası (sekmeyle ayrılmış dosya) (*.txt) olarak kaydedin. Excel sadece etkin çalışma sayfasını (Şablon sekmesi) kaydeder.
 8. Çoklu Ürün Ekle sayfasında aşağıdakilerden birini yapın:
  • Yukarıdaki adımları tekrarlayarak ürün bilgilerinizi kontrol edin.
  • Güncellemelerinizi içeren, sekmeyle ayrılmış dosyayı seçip Şimdi Yükle seçeneğine tıklayarak liste kayıtlarınızı oluşturun veya güncelleyin.

Kontrol edilen dosyadaki yeni sekmeler

İndirdiğiniz kontrol edilen dosyada iki yeni sekme bulunur:

Kontrol Edilen Dosya Talimatı

Burada, kontrol edilen dosyanın nasıl inceleneceği, düzeltileceği ve yükleneceği açıklanır.

Kontrol Edilen Dosya Özeti

Hata, uyarı ve bilgi mesajları burada özetlenir; en çok hata ve uyarı içeren ilk 3 özellik tespit edilir.

Kontrol edilen dosyanın Şablon sekmesindeki yeni sütunlar

Sütun adı Açıklama
Hata içeren özellik sayısı Bu sütun, belirli bir SKU'da veya sırada bulunan hata sayısını gösterir. Hatalar, Amazon'da liste kayıtlarınızın oluşturulmasını engeller. Turuncu renkle vurgulanan ve bir yorum kutusunda hata mesajını gösteren hataları bulmak için tüm sırayı gözden geçirin. Yorum kutusundaki mesajı okumak için imlecinizi vurgulanan hücrenin üzerine getirin. Mesajın tamamını görmek için yorum kutusunu genişletmeniz gerekebilir.
Başka öneriler içeren özelliklerin sayısı Bu sütun, belirli bir SKU'da veya sırada bulunan uyarı veya önerilerin sayısını gösterir. Uyarılar veya öneriler, Amazon'da liste kayıtlarınızın oluşturulmasını engellemez. Ancak uyarıları veya önerileri düzeltirseniz müşteriler ürünlerinizi daha kolay bulabilir.

Uyarıları ve önerileri bulmak için sıranın tamamını kontrol edin. Uyarılar sarı renkle vurgulanır ve yorum kutusunda uyarı mesajını gösterir. İlettiğiniz verilere göre dosyanızda bazı değişiklikler yapmanızı da önerebiliriz. Bu öneriler mavi ile vurgulanır ve detaylar yorum kutusunda görünür. Yorum kutusundaki mesajı okumak için imlecinizi vurgulanan hücrenin üzerine getirin. Mesajın tamamını görmek için yorum kutusunu genişletmeniz gerekebilir.

Varyasyonları otomatik olarak yapılandırma

Bir ürün varyasyonu liste kaydı oluşturmadan önce ürünün bu varyasyonunun Amazon kataloğunda mevcut olup olmadığını kontrol edin. Varyasyon varsa ve satışa sunmak istediğiniz ürüne karşılık geliyorsa varyasyon oluşturmak yerine Amazon'da Sat seçeneğine tıklayabilirsiniz. Varyasyon yoksa varyasyonları otomatik olarak yapılandırmak için aşağıdaki prosedürü uygulayın.

Giyim, Ayakkabılar, Kokular ve Kozmetik, Spor ve Eğlence, Evcil Hayvanlar veya Yiyecek ve İçecek kategorilerinden birinde ürün satıyorsanız, Dosyamı kontrol et özelliğini kullandığınızda Amazon, liste kayıtlarınız için varyasyonları otomatik olarak yapılandırır.

Not: Varyasyonlar, marka ve başlık gibi özelliklere göre otomatik olarak yapılandırılır. Liste kayıtlarınızda marka adının, ürün türü anahtar kelimesinin ve kategorinin doğru olduğundan emin olun. Ayrıca her bir ürün başlığında belirtilen boyut ve renk bilgisinin, Boyut ve Renk alanlarına girdiğiniz bilgilerle aynı olduğundan emin olun.

Ürünleriniz için uygun envanter dosyası şablonunu indirip değişikliklerinizi yaptıktan sonra varyasyonları otomatik olarak yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Envanter dosyası şablonunuzu yükleyin ve Dosyamı kontrol et seçeneğine tıklayın.
  Not: Liste kaydınıza ana ürün SKU'larını eklemeye gerek yoktur. Araç, ana SKU'ları sizin için otomatik olarak oluşturur.
 2. İşlem tamamlandığında, kontrol edilen dosyayı sayfanın sonundaki Envanter dosyası yükleme durumu bölümünden indirin; Eylemler bölümündeki Kontrol edilen dosyayı görüntüle seçeneğine tıklayın. Önerilen varyasyonları gözden geçirin. Önerilen varyasyonları gözden geçirin. Önerilen varyasyonlar mavi renkle vurgulanır.
 3. Önerilen varyasyonları kabul ediyorsanız:
  1. Dosyayı Microsoft Excel dosyayı olarak kaydedin.
  2. Seller Central'daki Envanter menüsünde Çoklu Ürün Ekle seçeneğini seçin.
  3. Envanter dosyasını yüklemek için, yükleyeceğiniz dosyanın türünü seçin.
  4. Microsoft Excel dosyası olarak kaydedilen dosyayı seçmek için Göz at seçeneğine tıklayın.
  5. DOSYA YÜKLE bölümündeki Yükle seçeneğine ve ardından Yükle üzerine tıklayın.
 4. Belirli bir SKU için önerilen varyasyonları kullanmak istemiyorsanız Excel dosyasında ilgili ürüne karşılık gelen, maviyle vurgulanmış hücrelerdeki değerleri dosyayı yüklemeden önce silin.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Bu sayfa sizin için faydalı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz
Bu yardım sayfasını nasıl iyileştirebiliriz? Lütfen dikkat: Bu form bir destek olayı oluşturmaz. Lütfen içerikle ilgili nasıl bir sorun olduğunu belirtin.
1000
Hangisi yardımcı oldu?
1000
Yardımınız için tekrar teşekkürler!
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Diğer sorularınız için Contact Us.

Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2020, Amazon.com, Inc. or its affiliates