Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Amazon Kolay Gönderi

Amazon Kolay Gönderi nedir?

Amazon Kolay Gönderi, Amazon.com.tr yurt içi satıcıları için sunulan bir teslimat yardımı hizmetidir. Anlaşmalı taşıyıcı firmalarımız, paketleri deponuzdan alır ve alıcılara teslim eder. Amazon, sipariş sonrası müşteri hizmetlerini yönetir ve iade talepleri konusunda da size destek olur. Tüm Kolay Gönderi siparişlerinizle ilgili iade talepleri, iade politikalarına uygun oldukları sürece otomatik olarak onaylanır. Alıcı iade talebinde bulunduğunda ona bir ön ödemeli iade etiketi sağlarız. Ne sizden ne alıcıdan etiket için ücret tahsil edilir.

Amazon Kolay Gönderi'ye katıldığınızda, konumunuza bağlı olarak, siparişlerinizin gönderimi için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Adresten alım

Üçüncü taraf taşıyıcı firma, siparişinizi konumunuzdan alır ve alıcıya teslim eder (Amazon Kolay Gönderi ücretlerine tabi şekilde). Adresten alım için bir gün ve saat planlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken siparişinizi paketlemek ve kargo etiketini yazdırıp üzerine yapıştırmaktır.

Not: Bu özellik, hem sizin hem alıcının adresten alım yapılabilen bir bölgede olduğunuz durumlarda kullanılabilir. Daha fazla bilgi için Amazon Kolay Gönderi adresten alım bölgeleri sayfasına gidin.

Adresten alımlar şu anda Kolay Gelsin firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kargoya teslim

Kargo etiketinizi yazdırır (Amazon Kolay Gönderi ücretlerine tabi şekilde), siparişinizi paketler, etiketi yapıştırır ve siparişi bulunduğunuz yerden alacak olan, atanan taşıyıcı firmanın en yakın şubesiyle iletişime geçersiniz. Kargo etiketinde, taşıyıcı firmanın adı bulunur.

Bu seçenek, Seller Central'da adresten alım için zaman dilimi seçmenize izin vermez. Amazon Kolay Gönderi ile sipariş gönderdiğinizi bildirmek için taşıyıcı firma şubenizi aramanız gerekir. Taşıyıcı firma şubeniz, bulunduğunuz konuma uygun günlük teslim alma saati konusunda size bilgi verecektir.

Not: Bu özellik, siz veya alıcının adresten alım yapılabilen bir bölgede bulunmadığı durumlarda kullanılabilir.

Amazon Kolay Gönderi'yi tercih edilen lojistik yöntemi olarak belirlediğinizde, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, adresten alım veya kargoya teslim seçeneklerinden biri atanır. Atanan taşıyıcı firmanın adını yazdırdığınız kargo etiketinde görebilirsiniz.

Kargoya teslim hizmeti şu anda MNG Kargo firması tarafından sağlanmaktadır.

Amazon Kolay Gönderi sayesinde alıcılar, siparişlerini takip edebilir ve tahmini teslim tarihini görebilir. Takip numaraları sipariş kargoya verildiğinde otomatik olarak güncellendiği için takip numarası paylaşmanız gerekmez.

Not: Amazon Kolay Gönderi, kendi deposu olan ve teslimat sürecini Amazon'un hizmet aldığı taşıyıcı firmalar yardımıyla kolaylaştırmak isteyen satıcılar için en ideal seçimdir.

Amazon Kolay Gönderi nasıl çalışır?

Amazon Kolay Gönderi, teslimatla ilgili sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı ve işinizi büyütmeniz konusunda size destek olur.

1. adım: Ürünlerinizi listeleme

Seller Central'a giriş yapın, işletme bilgilerinizi güncelleyin ve ürün liste kayıtlarınızı oluşturun.

2. adım: Amazon Kolay Gönderi hizmetine kaydolma

Ürünlerinizi listeledikten sonra deponuzda depolayın. Seller Central'da Ayarlar > Hesap bilgisi > Kolay Gönderi ayarları bölümüne gidin. (Daha fazla bilgi için Amazon Kolay Gönderi ayarları sayfasına gidin.) Amazon Kolay Gönderi'yi varsayılan kargo yönteminiz olarak ayarlamak için geçerli bir adres girmeniz ve kargo hazırlık süresi belirlemeniz gerekir.

Amazon Kolay Gönderi programından dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Amazon Kolay Gönderi programına kaydolma ve programdan ayrılma sayfasına gidin.

3. adım: Teslimatları planlama

Müşteriler Amazon.com.tr'de size sipariş verdiğinde e-postayla ve Seller Central üzerinden bildirim alırsınız. Daha sonra teslimatı (önceki bölümde açıklandığı şekilde, adresten alım veya kargoya teslim seçenekleriyle) planlayabilir ve siparişinizi Amazon talimatlarına göre hazırlayabilirsiniz.

Teslimatı, Sipariş yönetimi sayfasında ilgili siparişin yanındaki Siparişi planla seçeneğine tıklayarak ayrı ayrı planlayabilir veya yanlarındaki kutuları işaretleyerek birden çok sipariş seçebilirsiniz. Siparişi planla seçeneğine tıkladığınızda, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, adresten alım veya kargoya teslim seçeneğini onaylamanız istenir.

Ekranınızdaki talimatları uyguladıktan ve siparişi onayladıktan sonra etiket yazdırmaya yönlendirilirsiniz.

Siparişinizin ağırlığını ve boyutlarını girerek tahmini Kolay Gönderi ücretini görebilirsiniz.

Not: Kolay Gönderi ücretleri, taşıyıcı firma tarafından kargonun teslim alındığı sırada ölçülen faturalandırılan ağırlığına göre hesaplanır. Teslim etme yöntemine (adresten alım veya kargoya bırakma) bağlı olarak değişmez.

4. adım: Adresten alıma veya kargoya teslime hazırlanma

Kargo etiketinizi yazdırdıktan sonra siparişinizi paketlemeniz ve etiketi yapıştırmanız gerekir. Teslimatlarınız için en iyi rotayı sağlamak amacıyla, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, siparişinize adresten alım veya kargoya teslim yöntemlerinden biri atanır. Siparişiniz için adresten alım seçeneği atanırsa taşıyıcı firma, planladığınız gün ve saatte siparişi almaya gelir. Siparişiniz için kargoya teslim seçeneği atanırsa teslim alma saati ile ilgili olarak taşıyıcı firmanızla iletişime geçmeniz gerekir. Taşıyıcı firmanın en yakın şubesiyle iletişime geçebilirsiniz. Taşıyıcı firmanın adı, kargo etiketinizde bulunmaktadır.

Not: Atamayı değiştirmek isterseniz Satış Ortağı Destek ekibine ulaşabilir veya atanan taşıyıcı firma ürününüzü zamanında teslim almamışsa bir rapor gönderebilirsiniz.

Sizden yalnızca Amazon ücretleri alınır. Taşıyıcı firma sizden ücret talep etmez. Amazon Kolay Gönderi hizmet ücretlerinizi ücret özetinizde görebilirsiniz. Tam işlem raporlarını Raporlar > Ödemeler altında görebilirsiniz.

Tahsil edilen ücretlerle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Satış Ortağı Destek ekibine ulaşın.

5. adım: Taşıyıcı firmanın ürünlerinizi alıcılara teslim etmesi

Taşıyıcı firma kargoyu aldığında ve takip kodu otomatik olarak oluşturulduğunda alıcılar bu numarayla siparişlerini takip edebilir. Müşterilerinizin memnun kalması, alacağınız yıldız puanının 5 olmasının yanı sıra daha fazla sipariş alma olasılığınızı artırır.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates