Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Amazon Kolay Gönderi

Amazon Kolay Gönderi nedir?

Amazon Kolay Gönderi, Amazon.com.tr yurt içi satıcıları için sunulan bir teslimat yardımı hizmetidir. Amazon Kolay Gönderi'yi seçtiğinizde, konumunuza bağlı olarak, gönderim işlemlerinizde aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Adresten alım

Üçüncü taraf taşıyıcı firma, yapmanız gereken işi en aza indirerek Amazon Kolay Gönderi ücretleri karşılığında siparişinizi konumunuzdan alır ve alıcıya teslim eder. Siparişinizin adresinizden alınması için bir gün ve saat planlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken siparişinizi paketlemek ve kargo etiketini yazdırıp üzerine yapıştırmaktır. Taşıyıcı firma, siparişinizi konumunuzdan alır.

Bu özellik, hem satıcının hem alıcının adresten alım yapılabilen bir bölgede olduğu durumlarda kullanılabilir. Daha fazla bilgi için bkz. Amazon Kolay Gönderi adresten alım bölgeleri. Adresten alımlar şu anda Kolay Gelsin firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kargoya teslim

Siparişinizin konumunuzdan alınması için, kargo etiketinizi Amazon Kolay Gönderi ücretleriyle yazdırmanız, siparişinizi paketlemeniz, etiketinizi yapıştırmanız ve adı kargo etiketinde gösterilen, atanan taşıyıcı firmanın en yakın şubesiyle iletişime geçmeniz yeterlidir. Bu seçeneği kullanırken Seller Central'da adresten alım zaman dilimi seçemeyeceğinizi unutmayın. Amazon Kolay Gönderi siparişleri gönderdiğinizi bildirmek için taşıyıcı firma şubenizi aramanız gerekir. Taşıyıcı firma şubeniz, bulunduğunuz konuma uygun günlük teslim alma saati konusunda size bilgi verecektir.

Bu özellik, satıcı veya alıcıdan birinin adresten alım yapılabilen bir bölgede bulunmadığı durumlarda kullanılabilir. Amazon Kolay Gönderi'yi tercih edilen lojistik yöntemi olarak belirlediğinizde, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, adresten alım veya kargoya teslim seçeneklerinden biri atanır. Etiketi yazdırırken, atanan taşıyıcı firmanın adını kargo etiketinizde görebilirsiniz. Kargoya teslim hizmeti şu anda MNG firması tarafından sağlanmaktadır.

Amazon Kolay Gönderi sayesinde müşterileriniz, siparişlerini takip edebilir ve tahmini teslim tarihini görebilir. Takip numaraları siparişiniz kargoya verildiğinde otomatik olarak güncellendiği için takip numarası paylaşmanıza gerek yoktur.

Not: Amazon Kolay Gönderi, kendi deposu olan ve teslimat sürecini Amazon'un hizmet aldığı taşıyıcı firmalar yardımıyla kolaylaştırmak isteyen satıcılar için en ideal seçimdir.

Amazon Kolay Gönderi nasıl çalışır?

Amazon Kolay Gönderi, teslimatla ilgili sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı ve işinizi büyütmeniz konusunda size destek olur.

1. Adım: Satıcı olarak oturum açma ve ürünleri listeleme

Hesabınızı ayarlamak için Seller Central'a giriş yapın. İşletme bilgilerinizi güncelleyin ve ürün liste kayıtlarınızı oluşturun.

2. Adım: Amazon Kolay Gönderi hizmetine kaydolma

Listelediğiniz ürünleri deponuzda veya konumunuzda depolayın. Seller Central'da Ayarlar altında Hesap bilgisi seçeneğini seçin ve Kolay Gönderi ayarları bölümüne gidin. Amazon Kolay Gönderi ayarları sayfasına yönlendirilirsiniz. Amazon Kolay Gönderi'yi varsayılan kargo yönteminiz olarak ayarlamak için geçerli bir adres girmeniz ve kargo hazırlık süresi belirlemeniz gerekir. Amazon Kolay Gönderi programından dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Programa kaydolma veya programdan ayrılma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Amazon Kolay Gönderi programına kaydolma ve programdan ayrılma.

3. Adım: Sipariş teslimatı planlama

Müşteriler Amazon.com.tr'de size sipariş verdiğinde e-postayla ve Seller Central üzerinden bildirim alırsınız. Daha sonra teslimatı (önceki bölümde açıklandığı şekilde, adresten alım veya kargoya teslim seçenekleriyle) planlayabilir ve siparişinizi Amazon talimatlarına göre hazırlayabilirsiniz.

Teslimatı, Sipariş yönetimi sayfasında ilgili siparişin yanındaki Siparişi planla seçeneğine tıklayarak ayrı ayrı planlayabilir veya yanlarındaki kutuları işaretleyerek birden çok sipariş seçebilirsiniz. Siparişi planla seçeneğine tıkladığınızda, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, adresten alım veya kargoya teslim seçeneğini onaylamanız için yönlendirilirsiniz.

Ekranınızdaki talimatları uyguladıktan ve siparişinizi onayladıktan sonra etiket yazdırmaya yönlendirilirsiniz.

Siparişinizin ağırlığını ve boyutlarını girerek tahmini Kolay Gönderi ücretini görebilirsiniz. Kolay Gönderi ücretinin, taşıyıcı firma tarafından teslim alım sırasında ölçülen fatura ağırlığına göre hesaplandığını ve teslim etme yöntemine (adresten alım veya kargoya teslim) göre değişmediğini unutmayın.

4. Adım: Adresten alıma veya kargoya teslime hazırlanma

Kargo etiketinizi yazdırdıktan sonra siparişinizi paketlemeniz ve etiketi yapıştırmanız gerekir. Teslimatlarınız için en iyi rotayı sağlamak amacıyla, ürünlerinizin ve alıcının konumuna göre, siparişinize adresten alım veya kargoya teslim yöntemlerinden biri atanır. Siparişiniz için adresten alım seçeneği atanırsa taşıyıcı firma, planladığınız gün ve saatte siparişi almaya gelir. Siparişiniz için kargoya teslim seçeneği atanırsa teslim alma saati ile ilgili olarak taşıyıcı firmanızla iletişime geçmeniz gerekir. Taşıyıcı firmanın adı kargo etiketinizde yazılıdır ve taşıyıcı firmanın en yakın şubesiyle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Atanan yöntemi değiştirmek isterseniz Satış Ortağı Destek ekibine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, atanan taşıyıcı firmanın ürününüzü zamanında almaması durumunda konuyu bildirebilirsiniz.

Sizden yalnızca Amazon ücretleri alınır. Taşıyıcı firma sizden ücret istemez. Amazon Kolay Gönderi hizmet ücretleriniz ücret özetinize yansır. Tam işlem raporlarını Raporlar > Ödemeler altında görebilirsiniz.

Tahsil edilen ücretlerle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Satış Ortağı Destek ekibine ulaşın.

5. Adım: Taşıyıcı firmanın ürünlerinizi müşterilere teslim etmesi

Taşıyıcı firma kargoyu aldığında takip kodu otomatik olarak oluşturulur ve müşterileriniz bu numarayla siparişlerini takip edebilir. Müşterilerinizin memnun kalması, alacağınız yıldız puanının 5 olması ve daha fazla sipariş alma olasılığınızı artırır.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates