Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Ticaret denetim yasaları

İthalat, yeniden ithalat, anti boykot, ihracat ve yeniden ihracat konularında yürürlükte olan tüm denetim yasalarına ve yaptırımlarına uymalısınız [örneğin, Uluslararası Silah Trafiği Yönetmeliği (ITAR) ve ABD Yabancı Varlıklar Kontrol İdaresi tarafından uygulanan ekonomik yaptırım programları veya İhracat İdaresi Yönetmelikleri (EAR)]. Bulunduğunuz yere, ihracat ülkesine, ithalat ülkesine, ürünlerin menşe ülkesine ve diğer faktörlere bağlı olarak, ABD'de ve diğer yargı alanlarında geçerli olan ek yasa ve yönetmeliklere tabi olabilirsiniz. Geçerli ticaret denetim yasalarını (ABD'deki ve ABD dışındaki) belirlemek ve gerekli resmî izinleri almak sizin sorumluluğunuzdadır. Kurallara uyulmamasından kaynaklanan cezalardan siz sorumlu olursunuz.

Yaptırım uygulanan ülkeler, kuruluşlar ve şahıslar

ABD'deki ve diğer bazı ülkelerdeki ekonomik yaptırım yasaları; terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, silahların yayılması faaliyetlerinde bulunan ve söz konusu ülkelerin ulusal güvenliğini, dış politikalarını veya ekonomilerini tehdit eden başka faaliyetlerde bulunduğu belirlenen taraflarla (şahıslar, kuruluşlar ve hükûmetler; "Reddedilen Taraflar" olarak anılır) yetkisiz işlem yapılmasını yasaklar ya da kısıtlar. Çeşitli resmî kurumlar, bu tür tarafların listelerini (Reddedilen Taraflar listeleri) yayınlar. Buna ek olarak ülkeler, belirli ülke ve bölgelere (yaptırım uygulanan ülkeler veya bölgeler) karşı ticari yaptırımlar ve ambargo uygulamayı sürdürebilir. Bu nedenle, yaptırım uygulanan bu ülke ve bölgelerle belirli işlemlerin yapılması yasaktır veya kısıtlanmıştır.

Bunlara ve diğer yasal gerekliliklere uymak için, Amazon'un genel politikası uyarınca aşağıdaki ülkelerden ve bölgelerden ithal edilen veya buralardan gönderilen ürünler Amazon'da satılamayabilir:

  • Küba
  • İran
  • Kuzey Kore
  • Suriye
  • Ukrayna'nın Kırım Bölgesi

Yaptırım uygulanan ülke veya bölgelerdeki taraflara yapılacak gönderim ya da satışlara Amazon'un herhangi bir şekilde dahil edilmesi yasaktır. Amazon'un desteklemediği bir ülke veya bölgede hesap açılamaz ya da hesaplar bu ülke veya bölgelerle ilişkilendirilemez.

Amazon, buna ek olarak, (1) belirli Reddedilen Taraflar listelerinde yer alan veya belirli Reddedilen Taraflara ait olan ya da bunlarca kontrol edilen, (2) yaptırım uygulanan ülkelerde veya bölgelerde bulunan ya da normal koşullarda buralarda ikamet eden veya (3) yaptırımlara ya da diğer geçerli ticari kontrol kısıtlamalarına tabi olan şahıslarla veya tüzel kişiliklerle doğrudan ya da dolaylı olarak yetkisiz işlemler gerçekleştirmez veya bu işlemlere olanak sağlamaz.

ABD yasalarında yapılan güncellemeler de dahil olmak üzere, işlemleriniz için geçerli olan tüm ek yaptırımlara uygunluk gerekliliklerini tespit etmeli ve bunlara uymalısınız. ABD yaptırım yasalarına ve yönetmeliklerine uyulmaması, önemli mali ve cezai yaptırımların yanı sıra hapis, mallara el koyulması ve ABD şirketleriyle iş yapmanın engellenmesi gibi sonuçlara yol açabilir.

İhracat denetimleri

ABD'de ve diğer bazı ülkelerde, belirli ürünlerin kime, nerede veya hangi amaçla ihraç ya da yeniden ihraç edilebileceğini veya aktarılabileceğini kısıtlayan ihracat kontrol yasaları uygulanmaktadır. İhracat denetim kısıtlamalarına tabi ürünler; savunma ürünlerini (örneğin, askeri mühimmat ve taşıtlar, belirli silah dürbünleri, gece görüş gözlükleri, savaş zırhları, ITAR'a tabi olan ilgili yazılım ve teknik veriler) ve hem sivil hem askeri amaçlarla kullanılabilen ürünleri (örneğin, EAR'a tabi olan, hem savunmaya ilişkin hem ticari amaçlara sahip ürünler) kapsar.

İhracat kontrolü kısıtlamalarına tabi olan ürünleri ihraç veya yeniden ihraç etmek ya da nakliyesini gerçekleştirmek için ihracat lisansı veya başka bir yetki belgesi gerekebilir. Gerekli ihracat yetkilerini edinmek ve Amazon'da satılan ürünlerle ilgili geçerli diğer ihracat uygunluğu yükümlülüklerine uymak sizin sorumluluğunuzdadır. İhracat denetim yasalarına uyulmaması; önemli mali ve cezai (hapis dahil) yaptırımlara ve ihracat yetkilerinin kaybedilmesine neden olabilir.

Anti boykot kuralları

Amazon, politikası uyarınca; dünya çapında, ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan yasalar dahil olmak üzere geçerli tüm karşı boykot yasalarına uygun şekilde iş yapar. Arap Birliği'nin İsrail boykotu gibi, ABD'nin karşı çıktığı uluslararası boykotları destekleyen faaliyetlere Amazon'u, iştiraklerini veya bunların dünya genelinde bulunan herhangi bir konumundaki hiçbir çalışanını dahil etmemeniz gerekir.

İthalat veya gümrük gereklilikleri

İthal ettiğiniz tüm ürünlerle ilgili geçerli tüm gerekliliklere uymak da sizin sorumluluğunuzdadır.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates