Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Biyosidal Ürünlerin Satışı Hakkında Bilgiler - Biyosidal Ürünler Yönetmeliği

Biyosidal Ürünler

Biyosidal Ürünler Yönetmeliği1 (Yönetmelik), biyosidal ürünlerin üretimine, lisanslanmasına, ithal edilmesine, piyasaya sürülmesine, sınıflandırılmasına ve izlenmesine ilişkin Türkiye yönetmeliğidir.

Yönetmelik'e uymakla yükümlüsünüzdür. Bu materyal sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yasal tavsiye niteliği taşımaz. Ürününüzle ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında sorularınız varsa hukuk danışmanınıza başvurmanızı öneririz.

198/8/EC ve 528/2012/EU yönetmeliklerinin eş değeri

Genel Bilgiler

Biyosidal ürünler, zararlı organizmalara karşı (böcekler veya bakteriler gibi) korunmak için kullanılan ürünlerdir. Zararlı organizmaları yok etme, engelleme, zararsız hale getirme, etkilerini önleme veya sadece fiziksel ya da mekanik eylem dışında herhangi bir yolla kontrol altına alma amacı taşıyan aktif bir madde ya da mikroorganizma içerirler.

Yönetmelik uyarınca, belirli biyosidal ürünleri ve biyosidal ürün aktif maddesi üreten, ithal eden veya piyasaya süren kişiler düzenlemeye tabidir. Yönetmelik'e göre, Türkiye piyasasına sürülmeden önce, yönetmelik kapsamında olan biyosidal ürünler için izin alınması gerekir. İzin kuralında birkaç istisna söz konusudur. İzin alınabilmesi için gerekli koşulların (ör. sınıflandırma, paketleme, pazarlama) yerine getirilmesi gerekir. Piyasaya sadece profesyonel kullanım amacıyla sürülebilen ve halk tarafından kullanılamayan veya satılamayan belirli biyosidal ürünler vardır. Bir biyosidal ürünün piyasaya sürülebilmesi için ürünün etiketlenmesi, Yönetmelik'teki örneğe uygun olmalıdır. Ürünün etiketinde genellikle izin sahibinin adı ve adresi, aktif maddenin konsantrasyonu, izin verilen kullanım alanları, izin numarası ve biyosidal ürünün kullanımının kısıtlandığı geçerli kullanıcı kategorileri yer almalıdır. Etikette kullanılan dilin Türkçe olduğundan emin olmalısınız. Ürünleriniz biyosidal ürünler ise Sağlık Bakanlığı Halk Sağlık Müdürlüğü'ne danışmanızı şiddetle öneririz (aşağıdaki Ek Bilgiler bölümüne bakın).

Biyosidal ürünler hakkında doğru ve eksiksiz ürün bilgilerini sağlamakla yükümlüsünüzdür. Ürünleriniz biyosidal ürünler ise satışı için uygun şekilde izin alındığını teyit edin. Hem uygun sorumluluk reddini ("Biyosidal ürünleri güvenli bir şekilde kullanın. Kullanmadan önce daima etiketi ve ürün bilgilerini okuyun. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Gıda ürünlerinden uzak tutun. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Solumayın ve vücuda temas ettirmeyin.") hem de bunu ve biyosidal kayıt numarasını (varsa) açıkça gösteren ürün resimlerini liste kaydınıza eklemeniz gerekir.

Sahte, yanıltıcı veya eksik bilgi vermek ve müşteriyi biyosidal ürünün kullanım amacı ve nitelikleri konusunda kandıracak şekilde ürünün gerçek niteliklerini saklamak ve böylece ürünle ilgili abartılı bir izlenim yaratmak yasaktır. Buna ek olarak, biyosidal ürünün etiketinde "düşük riskli biyosidal ürün", "toksik değildir" veya "zararsızdır" gibi ifadeler kullanmak yasaktır.

Yeni bir ürün liste kaydı oluştururken bize en güncel güvenlik bilgi formunu gönderin.

Tüm talimatlar, kılavuzlar, etiketler, uyarılar ve ürünle ilgili belgeler Türkçe olmalıdır.

Ek Bilgiler

Biyosidal ürünler ve Yönetmelik hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki siteleri ziyaret etmenizi şiddetle öneririz:

Birleşik Krallık: Ek Bilgiler

Biyosidal ürünler ve biyosidal ürünlere ilişkin Birleşik Krallık gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik Dairesi (HSE) web sitelerini ziyaret etmenizi şiddetle öneririz.

Ayrıca, Birleşik Krallık ürün uyumluluğu kuralları hakkında kılavuzlar içeren Birleşik Krallık Business Companion web sitesini de ziyaret etmenizi öneririz:

Önemli: Amazon Türkiye'de satışa sunulan ürünler tedarik ediyorsanız ilgili tüm AB ve yerel Türk yasa ve yönetmeliklerinin yanı sıra, söz konusu ürünler ve ürün liste kayıtları için geçerli Amazon politikalarına uymanız gerekir. Bu ürünleri satmak için başvurduğunuzda, gönderdiğiniz tüm bilgi ve belgelerin gerçek, özgün ve doğru olduğunu onaylamış olursunuz. Amazon, bu gereklilikleri karşılamadığınız takdirde satış yetkilerinizi kaldırabilir. Bu yardım sayfasındaki bilgiler yasal öneri niteliği taşımaz ve Amazon, yönetmeliklere yönelik olarak sağlanan harici bağlantıların içeriğinin güncel olduğunu garanti edemez. Ürünlerinizle ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında sorularınız varsa hukuk danışmanınıza başvurmanızı öneririz. Amazon liste kaydı gereklilikleri, geçerli tüm yasaları yansıtmayabilir. Ancak, yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere uymak sizin yükümlülüğünüzdedir. Bu nedenle, buradaki gerekliliklere uymanın mevzuat kapsamındaki yükümlülüklerinizi ortadan kaldırmadığını hatırlatmak isteriz.
Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates