Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Hediye Seçeneklerini Yönetme

Profesyonel satış planınız varsa müşterilere hediye paketi, hediye notu ya da her ikisini de sunmak için Hediye Seçenekleri seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu hizmetler, üstün bir satın alma deneyimi sunarak satış dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlayabilir.

Alıcılar, Hediye Seçenekleri özelliğini kullanarak bir siparişin hediye olduğunu gösterebilir. Ürünler hediye paketi yapıldığında, fiyatlar sevk irsaliyesinde gözükmez. Ancak ürün hediye paketi yapılmazsa, müşteriler fiyat eklemeyi tercih edebilir. Alıcının tercihleri, Sipariş Yönetimi sayfasındaki paketleme fişinde gösterilir. Kendi paketleme fişlerinizi oluşturursanız mesajlaşmayı ve ürün fiyat ekranını yönetmeniz gerekir.

Varsayılan olarak, hediye yazısı veya hediye paketi seçenekleri etkin değildir. Müşterilerin hediye paketi ve hediye yazısı seçeneklerinize erişmesini sağlamak için, satıcı hesabınızda Hediye Seçeneklerini etkinleştirmeli ve envanter dosyanıza alanlar ekleyerek envanterinizdeki her ürün için hediye paketi, hediye yazısı ya da her ikisinin mevcut olup olmadığını göstermelisiniz.

Not:
 • Hediye Seçenekleri; Kitap, Müzik, Video ve DVD ürünlerinde geçerli değildir.
 • Hediye paketleme için ürün başına ücret alırız. Alıcının bütün siparişini hediye paketi yapmak için sabit bir ücret belirleyemezsiniz.

Hediye seçeneklerini yapılandırma

Hediye notu ve hediye paketi hizmetleri, varsayılan olarak etkin değildir. Hediye Seçeneklerini etkinleştirmek için iki işlem gerçekleştirirsiniz:

 • Satıcı hesabınızda Hediye Seçenekleri oluşturun ve bunları yapılandırın.
  1. Ayarlar bölümüne gidin ve ardından Hediye Seçenekleri seçeneğine tıklayın.
  2. Hediye Notu veya Hediye Paketi seçeneklerinin yanındaki Düzenle seçeneğine tıklayın ve ardından hizmeti istediğiniz sipariş ürünleri için etkinleştirin.
  3. Devam Et seçeneğine tıklayarak ayarı kaydedin.
 • Hediye Seçeneklerini etkinleştirmek için envanter dosyalarınızı düzenleyin ve yükleyin.

Envanterinizi metin dosyası veya XML kullanarak yüklüyorsanız, hangi ürünlerin bu seçenekler için uygun olduğunu kontrol etmek üzere is-gift-message-available (Hediye notu seçeneği var mı?) veya is-gift-wrap-available (Hediye paketi seçeneği var mı?) alanını veya her ikisini birden kullanabilirsiniz.

Sipariş raporlarını ve Düzeltme raporlarını indirirseniz, bu raporlarda görünen Hediye Seçenekleri bilgilerini işlemek için entegrasyon yönteminizi değiştirmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için bkz. Entegrasyon gereklilikleri. Daha fazla bilgi için aşağıdaki Entegrasyon gereklilikleri bölümüne bakın.

Hediye Seçeneklerinde yapılan değişiklikler 4 saat içinde görünür.

Hediye seçeneklerini devre dışı bırakma

Belirli bir hediye paketi seçeneğini artık sunmak istemiyorsanız şu iki yöntemden birini uygulayın:

 • Bu hediye paketi seçeneğini gelecekte sunmayı asla planlamıyorsanız:
  1. Hediye Seçenekleri bölümüne gidin ve hediye paketinizin görsellerini gösteren bölümde Düzenle seçeneğine tıklayın.
  2. Artık sunmak istemediğiniz hediye paketi seçeneğinin yanındaki Kaldır seçeneğini işaretleyin.
  3. Değişiklikleri kaydetmek için Gönder seçeneğine tıklayın.
 • Hediye seçeneğini geçici olarak sunmak istemiyorsanız:
  1. Hediye Seçenekleri bölümüne gidin ve hediye paketinizin görsellerini gösteren bölümde Düzenle seçeneğine tıklayın.
  2. Geçici olarak devre dışı bırakmak istediğiniz hediye paketi seçeneğinin yanındaki Devre dışı seçeneğine tıklayın.
  3. Değişiklikleri kaydetmek için Gönder seçeneğine tıklayın. Hediye paketi seçeneği hesabınızda kalır, ancak Etkin olan durumu Devre dışı olarak değişir.
  Devre dışı bırakılan bir hediye paketi seçeneğini sunmaya devam etmek için hediye paketinin yanındaki Etkin seçeneğine ve değişikliklerinizi kaydetmek için Gönder seçeneğine tıklayın.

Yardım sayfalarını özelleştirme

Hediye Seçenekleri hakkında alıcıları bilgilendirmek için özel Yardım sayfaları oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, Bilgileriniz ve Politikalarınız kısmındaki "Ürüne özel Yardım sayfaları oluşturma" bölümüne bakın.

Müşteriye dönük Yardım sayfalarını güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:


 1. Ayarlar bağlantısından Bilgileriniz ve Politikalarınız seçeneğini seçin.
 2. Hediye paketleme ve hediye notu seçenekleriniz hakkında yardım içeriği oluşturmak için Hediye Hizmetleri seçeneğini seçin.
 3. Hediye Notu alanına, Hediye Paketi alanına veya her ikisine de yardım içeriğinizi girin.
 4. Kaydet seçeneğine tıklayın.
 5. Hediye seçenekleriniz hakkında daha genel bir yardım içeriği oluşturmak için Özel Yardım Sayfaları seçeneğini seçin.
 6. Bir başlık ve yardım içeriği ekleyin.
 7. Kaydet seçeneğine tıklayın.

Entegrasyon gereklilikleri

Yeni ürünler oluşturmak ve mevcut liste kayıtlarının envanter düzeylerini ayarlamak için bir envanter dosyası kullanıyor olabilirsiniz. Bu dosyada, her ürünle ilgili temel bilgiler (başlık, SKU, açıklama vb.) bulunur.

Hediye Seçeneklerini etkinleştirdikten ve yapılandırdıktan sonra hediye paketi, hediye notu veya her ikisi için de uygun olan ürünleri tanımlamak için envanter dosyalarınızı değiştirmek ve yüklemek isteyebilirsiniz.

Hediye Seçeneklerini etkinleştirmek için, ürün verilerine her ikisi de Boolean olan iki alan ekleyin:

Is_Gift_Wrap_Available (Hediye paketi seçeneği var mı?) veya IsGiftWrapAvailable

 • true (doğru): Ürün, hediye paketi yapılabilir.
 • false (yanlış): Ürün, hediye paketi yapılamaz.

Is_Gift_Message_Available veya IsGiftMessageAvailable

 • true (doğru): Ürüne hediye notu yazılabilir.
 • false (yanlış): Ürüne hediye notu yazılamaz.

Notes:
 • "true" ve "false" sözcüklerinin yazımında büyük küçük harf kullanımı önemlidir. Kelimelerin tamamında küçük harf kullandığınızdan emin olun.
 • Alan adlandırma kuralları, şablondan şablona değişiklik gösterir. Şablonunuza bağlı olarak, boşluk bırakmadan tek bir dizilim (IsGiftWrapAvailable) veya aralarında kısa çizgilerin olduğu bir dizilim (Is-Gift-Wrap-Available) kullanın. Şablonunuzda gösterilen kuralı kullanın.
 • Ürün ilişkileri varyasyonunda, ana ürün için Hediye Seçeneklerini etkinleştirmek, bu ana ürün ile ilişkili tüm alt ürünlerin hediye seçeneklerinin etkinleştirildiği anlamına gelmez. Bir alt üründe Hediye Seçeneklerini etkinleştirmek için her bir alt ürün için bir değer ayarlamanız gerekir.

Raporlar

Hediye Seçeneklerini etkinleştirirseniz ve Sipariş raporlarınızı işlemek için bir ayrıştırma programı kullanırsanız, tüm yeni siparişleri kabul etmek için arka uç sisteminizi değiştirmeniz gerekebilir.

Siparişler

Hediye Seçenekleri etkinleştirilmiş satıcılar için sipariş raporları aşağıdaki alanları içerir:

 • gift-wrap-type: Hediye Seçenekleri yapılandırması sırasında belirlediğiniz hediye paketi tanımlayıcısı. En fazla 40 karakter olabilir.
 • gift-message-text: Bir ürün için alıcının hediye notu olarak girdiği metin. Limit, yapılandırma sırasında belirlediğiniz karakter sayısıdır. Mesaj metni, Sipariş raporunda tek satırlı bir metin olarak görünür.
 • gift-wrap-price: Hediye paketi ücreti.
 • gift-wrap-tax: Hediye paketinin vergisi. Her iki hediye paketi ürününüze de aynı vergi oranını uygulamayı seçebilirsiniz.

Vergi ücretlendirmesi yapıyorsanız, ürünlerinizde uyguladığınız vergi oranlarının aynısını hediye paketine de uygulamayı seçebilirsiniz.

Bir işlemdeki değişiklikleri Amazon'a bildirmek için Düzeltmeler dosyasını kullanırsınız. Para iadesi tutarını belirtin ve iade edilen tutarı satın alma fiyatına, kargo ücretine ve vergiye göre listeleyin.

Hediye hizmetlerinde düzeltme yapmak için bu alanları, Düzeltmeler dosyalarınıza eklemelisiniz:

 • gift-wrap-price-adj: Ücretlendirdiğiniz ve şimdi para iadesi yapmak istediğiniz hediye paketi ücreti.
 • gift-wrap-tax-adj: Ücretlendirdiğiniz ve şimdi para iadesi yapmak istediğiniz hediye paketi vergisi.

Bu iki alanı, yukarıda listelenen sırayla, Düzeltmeler dosyanızın en sağdaki iki sütunu olarak ekleyin.

Hesap kesim raporları

Hesap Kesim Raporu, sonraki tüm düzeltme hareketleri dahil olmak üzere, müşteri siparişindeki her bir ürüne ait ödeme hareketlerini listeler. Hediye hizmetlerini etkinleştirdiğinizde Hesap Kesim Raporu'na bir alan eklenir.

Genellikle, rapor oluşturulduktan sonra 5 iş günü içinde hesabınıza bir kredi gelir. Hesap kesim raporu, her cuma gecesi oluşturulur. Cumartesi günü 17.00'den sonraki istediğiniz bir vakitte raporu manuel olarak da oluşturabilirsiniz.

gift-wrap-price-credit: Alıcının hediye paketi için ödediği fiyat karşılığında satıcıya ödenen tutar.

gift-wrap-tax-credit: Alıcının hediye paketi için ödediği vergi karşılığında satıcıya ödenen tutar.

Bu alanlar, Hesap Kesim Raporu dosyasında en sağdaki order-related-fees ve other-fees sütunlarından önce görünür.

Hediye notu gönderme

Hediye Notu Gönderme seçeneği, sizin ve alıcı için ücretsizdir. Bir ürün için Hediye Notu Gönderme seçeneğini etkinleştirdiğinizde, alıcılara siparişte bulunan her bir ürün için bir hediye notu oluşturma imkanı tanımış olursunuz. Mesajlar, Sipariş Yönetimi bölümünde oluşturulan sevk irsaliyesi üzerinde görünür.

Hediye notu için sistemde varsayılan mesajları kullanabilir veya kendi mesajınızı aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz:

Maksimum hediye notu uzunluğu

Hediye notundaki maksimum karakter sayısı. Karakter limitini 1-255 arasında bir değer olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değer 255'tir.

Hediye notundaki maksimum satır sayısı

Hediye notundaki satırların sayısı. Satır limitini 1-10 arasında bir değer olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değer 10'dur.

Yardım metni

Hediye Hizmetleri yardım sayfanızda, alıcının görebileceği bir mesaj yazabilirsiniz. Müşteriler hediye hizmetlerini seçerken Daha Fazla Bilgi seçeneğine tıklayarak hediye notu hizmetinizle ilgili bu mesajı okuyabilirler. Bu mesajda en fazla 1.000 karakter kullanabilirsiniz.

Satın alma deneyimini iyileştirmek için, işletmenizin desteklediği maksimum karakter sayısını sunmanızı tavsiye ederiz. Kişisel mesajlar oluşturma konusundaki esneklik, müşterileri memnun eder.

Hediye paketi

Dört adede kadar farklı Hediye Paketi seçeneği sunabilirsiniz. Hangi ürünler için hangi hediye paketi seçeneklerinin kullanılabileceğini belirtemezsiniz. Tüm hediye paketi seçenekleri, hediye paketine uygun olarak belirttiğiniz her ürün için kullanılabilir.

Her hediye paketi seçeneği için aşağıdaki bilgileri verebilirsiniz:

Hediye paketi adı:

Alıcının belirli bir hediye paketi seçeneği için gördüğü addır. Her hediye paketi seçeneğinde bir açıklama yer almalıdır. Limit 50 karakterdir.

Hediye paketi tanımlayıcı:

Sipariş raporlarında belirli bir hediye paketi seçeneği için gördüğünüz addır. Alıcının gördüğü adla aynı olabilir ya da olmayabilir. Limit 40 karakterdir.

Hediye paketi ücreti:

Alıcıya bir ürünün hediye paketi yapılması için yansıttığınız ücret. Siparişte vergi uygulanıyorsa, vergi bu tutar üzerinden hesaplanıp eklenir. Hediye paketini ücretsiz sunmak istiyorsanız fiyatı 0 olarak belirleyin.

Not: Hediye paketi seçeneği başına sadece tek bir fiyat uygulayabilirsiniz. Farklı paket boyları ya da türleri için farklı fiyatlar uygulayamazsınız.

Hediye paketi görseli:

Alıcıların hediye paketini seçerken gördükleri görseldir. Bir görsel belirtmezseniz yer tutucu görsel görünür. Görseller, .gif veya .jpg biçiminde ve en az 71 x 71 piksel boyutunda olmalıdır.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates