Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Görsel Dosyasına İlişkin Teknik Gereklilikler

Görsel, aşağıdaki teknik gereklilikleri karşılamalıdır:

 • Dosya biçimi JPEG/JPG, PNG, TIFF veya GIF olmalıdır (JPG tercih edilir).
 • Renk, RGB veya CMYK olmalıdır (CMYK rengi, web sitemizde görüntülendiğinde bazen renk tonunda varyasyonlar gösterdiğinden RGB tercih edilir). Aşağıda yer alan Görsel Rengi bölümüne bakın.
 • Çözünürlük en az 72 dpi olmalıdır.
 • Görsellerin uzun kenarı en az 1.600 piksel olmalıdır. Bu minimum boyut gerekliliği, web sitesinde yakınlaştırma yapılabilmesini sağlar. Yakınlaştırma özelliğinin, satışları artırdığı kanıtlanmıştır.
 • Dosyaların uzun kenarı 10.000 pikselden büyük olmamalıdır.

Görsel düzenleme yazılımlarının çoğunda, piksel boyutlarını belirten ve değiştirmenizi sağlayan bir işlev bulunur. Görsel düzenleme yazılımınız yoksa ancak ilgili görsel, tarayıcıda görüntülenebiliyorsa sağ tık menüsünden görsel özelliklerine ulaşarak piksel boyutlarını görüntülemeniz mümkün olabilir.

En iyi sonuçları elde etmek için, gönderdiğiniz görsellere olabildiğince az sıkıştırma uygulayın veya hiç sıkıştırma kullanmayın. Küçük görselleri daha büyük olacak şekilde yeniden boyutlandırmak görsel kalitesini düşürür.

JPEG biçimindeki görselleri mümkün olan en yüksek kalite düzeyinde kaydedin ve görseli düzenlerken JPEG biçiminde yeniden kaydetmekten kaçının. TIFF dosyalarında herhangi bir dosya sıkıştırma işlemi uygulamayın. Göndermeden önce tüm görsellerden katmanları kaldırın.

Sunucularımız yalnızca spesifikasyonlarımıza uygun şekilde biçimlendirilmiş görselleri kabul eder. Görseller, teknik biçimlendirme spesifikasyonlarına uysa bile içerik standartlarımızı karşılamayan görselleri reddetme hakkını saklı tutarız.

Aşağıdaki biçimlerde gönderilen görseller kabul EDİLMEZ Aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, belirli bir yazılım uygulamasının özel mülkü olan dosya biçimleri kabul EDİLMEZ
 • EPS (Kapsüllenmiş Postscript Dosyası)
 • BMP (Windows Bitmap)
 • PDF (Taşınabilir Belge Biçimi)
 • PNG (Yerel Photoshop Dosyaları)
 • IA (Adobe Illustrator)
 • ART (America Online)
 • CDR (CorelDRAW)
 • CPT (Corel Paint)
 • FH (Macromedia Freehand)
 • FLA (Flash), .PICT (MAC OSX varsayılan)
 • PSP (Paint Shop Pro)
 • DOC (Microsoft Word)

Görsel Rengi

Müşterilerimiz, renkleri farklı işleyen, farklı çeşitte birçok ekran kullanmaktadır. Ekranınızda gördüğünüz renkler, bir başkasının gördüğü renklerden farklı olabilir. Görsellerinizin doğru şekilde görüntülenmesini sağlamak için görsel rengine ilişkin spesifikasyonlarımıza uyun.

Renk Modu Açıklama Kabul ediliyor mu?
RGB RGB, internette ve renkli ekranların çoğunda kullanılan renk modudur. RGB "red, green, and blue" (kırmızı, yeşil ve mavi) kelimelerinin bir kısaltmasıdır. Bu üç renk, farklı yoğunluk düzeylerinde görüntülendiğinde 16 milyondan fazla renk oluşturur. Ürün görsellerinde RGB renk alanı kullanılır. Evet
CMYK CMYK renk modu, web görünümü yerine basılı materyallere yönelik olduğundan web sitesinde görüntülendiğinde renk tonu varyasyonları gösterme eğilimindedir. Tercih edilmez. RGB kullanın.
Gri Tonlama Gri tonlama, hem baskıda hem de internette kullanılan bir renk modudur. Gri tonlama renk alanı, grinin 256 tonunu kullanarak görsel oluşturur. Gri tonlama renk modu, Amazon.com'daki görseller için yalnızca gri veya gümüş renkte metal ürünlerin rengini doğru şekilde gösterdiğinde kullanılabilir.

Renk Profilleri ve Renk Görünümü

ICC renk profilleri elektronik ekipmanların, renk verilerini nasıl yorumladığını gösteren, görsellerde depolanan bir veri türüdür. Baskı sektöründe renk doğruluğunu sağlamakta kullanılan bu profiller, web görünümünde yaygın olarak kullanılmaz.

Renkleri doğru şekilde görüntülemek için belirli bir renk profilini temel alan görseller, Amazon'da istendiği gibi görünmeyebilir.

Renklerin doğru yansıtılması için RGB veya renk çalışma biçimini kullanan dosyalar gönderin. Görsel profilinizi RGB'ye veya RGB Çalışma Alanı'na dönüştürmek için bu özelliğe sahip bir görsel düzenleme yazılımınız olmalıdır.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates