Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Avustralya'ya düşük değerli mal ithal etme

Önemli: Bu sayfadaki bilgiler; vergilere, yasalara yönelik veya başka bir profesyonel öneri olarak değerlendirilemez ve bu şekilde kullanılmamalıdır. Sorularınızı profesyonel danışmanınıza yöneltmelisiniz.

Avustralya dışından ithal edilen düşük değerli malları (LVIG) Avustralya'daki bir müşteriye gönderirken gümrük belgelerinize aşağıdakileri eklemeniz gerekir:

  • GST'nin hesaplanmasından, tahsil edilmesinden ve ödenmesinden sorumlu olan şirketin (bu durumda Amazon Commercial Services Pty Ltd) ABN'si. Belgelere eklemeniz gereken ABN 30 616 935 623'tür.
  • Gönderilen ürünlere ilişkin ayrıntılar (açıklama, adet, fiyat ve her ürünün GST'si). Bu bilgileri Marketplace Web Services'in Sipariş Onayı sayfasında, Sipariş Raporları ve Sipariş API'si bölümlerinde bulabilirsiniz.
  • GST'nin ödendiğini gösteren, ürün düzeyinde "ödenmiş" GST muafiyet kodu

Taşıyıcı firmanız, kargolarınızı Avustralya'ya ithal edebilmek için bu bilgilere ihtiyaç duyar. Avustralya dışından gönderilen ürünlerin gerekli gümrük belgeleri yoksa ve GST'si tahsil edilmemişse bu ürünler gümrükte bekletilebilir, ürünlere el konabilir veya gecikmeler meydana gelebilir ya da para cezaları uygulanabilir veya başka sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak müşteri, siparişini teslim almazsa ilgili satışa ait ödemenizi alamayabilirsiniz.

Ürünümün düşük değerli olup olmadığını nasıl anlarım?

Gümrük değeri 1.000 AUD ve altında olan ürünler LVIG olarak kabul edilir. Gümrük değeri, ürün fiyatına GST veya herhangi bir kargo ya da paketleme ücreti eklenmeden hesaplanır.

Ancak GST'nin, kargo ve paketleme ücretleri dahil edilerek ürün fiyatı üzerinden hesaplanacağını unutmayın.

Ürün fiyatlarını, kargo ve paketleme ücretlerini GST dahil olacak şekilde belirlemelisiniz.

Örnek: Bir ürünün satıcı tarafından belirlenen fiyatı 1.100,00 AUD (GST dahil) ve kargo ücreti 5,50 AUD'dir (GST dahil).

Öncelikle ürünün LVIG olup olmadığını belirlemek için, ürün fiyatından GST'yi çıkarıp kargo ücretini göz ardı ederek gümrük değerini hesaplamalıyız.

(1.100 AUD/1,1) =1.000 AUD

Ürünün GST eklenmemiş gümrük değeri 1.000 AUD veya daha azsa ürün LVIG'dir ve dolayısıyla LVIG GST'sine tabidir (bkz. Düşük Değerli İthal Malların GST'si Hakkında Sık Sorulan Sorular). Gümrük değeri 1.000 AUD'den fazlaysa ürün LVIG değildir. 1.000 AUD'nin üzerindeki ürünlere LVIG GST'si uygulanmasa da diğer vergiler ve ithalat ücretleri uygulanır. Ayrıca, bu ürünler için başka belgeler ve bilgiler gerekir.

İkinci olarak, ürün için ödenmesi gereken GST'yi hesaplamak için, müşterinin ödeyeceği toplam tutarı 11'e bölmemiz gerekir (yani ürün fiyatı artı kargo ücretleri bölü 11):

(1.105,50 AUD/11)=100,50 AUD

Not: Bu örnek sadece bilgi amaçlıdır. Satışlarınıza uygulanan vergilerle ilgili ayrıntıları incelemek için satış raporunuza bakın.
Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates