Amazon'da sat Oturum aç
Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Geri Çekme ve Ürün Güvenliği

Amazon, Amazon.com.tr'de sunulan ürünlerin güvenli olduğundan emin olmak ister (yani ölüm, yaralanma veya mala zarar verme riski bulunmamalıdır). Bu nedenle, üretici veya bir devlet kurumu tarafından geri çağrılan ürünlerin listelenmesi yasaktır. Amazon ayrıca diğer ülkelerin devlet kurumları tarafından yapılan geri çağırma işlemlerini dikkate alma hakkını saklı tutar.

Müşteriler, Amazon'da her zaman güvenle alışveriş yapabileceklerini bilir. Amazon.com.tr'de satışa sunduğunuz ürünler, geçerli tüm Amazon politikaları dahil olmak üzere, satıcı sözleşmenize ve geçerli tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Yasa dışı, emniyetsiz veya diğer kısıtlanmış ürünlerin satışı kesinlikle yasaktır. Ürünleri Amazon'da listelemeden önce, nelere izin verilip verilmediğini anladığınızdan emin olun. Bazı ürünlerin Amazon'da listelenmesi mümkün değildir. Kısıtlanmış Ürünler ve Satış Politikalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu, Amazon'da bir satıcı olarak başarılı olma şansınızı artırmanın yanı sıra liste kayıtlarının veya hatta Amazon.com.tr'de satış yapmanızın engellenmesine sebep olabilecek uygulamalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Satıcı sözleşmenizi ve ilgili politikaları içeren kapsamlı listeyi görüntülemek için buraya tıklayın.

Amazon'da kısıtlanmış ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Ürünü piyasadan çekme ve geri çağırma - Özet

Aşağıdaki eylemler, ürünü piyasadan çekme ve geri çağırma işlemleri kapsamındadır:

Ürün Güvenliği Bildirimi: Yetkili kurumlar veya üretici tarafından resmî bir piyasadan çekme veya geri çağırma işleminin başlatılmadığı ancak satıcının, müşterilere yönelik bir güvenlik talimatı hakkında bilgi sahibi olduğu durumlar için geçerlidir. Örneğin; üreticinin, ürününün güvenli kullanımının temin edilmesi için bir "sıfırlama" işleminin gerektiğini tüm müşterilere bildirmek amacıyla kendi web sitesinde bir talimat yayınlaması.

Satışı Durdurma: Bu eylem, bazı ürünlerin belirli bir pazaryerinde satışa sunulmasına kalıcı olarak izin verilmediği anlamına gelir. Bu durum; güvenlik, uygunluk nedenlerinden veya yasal nedenlerden kaynaklanabilir. Satışı durdurma, ürünün satıştan kaldırılacağı ve gelecekte yeniden satışa sunulmasının uygun olmayabileceği anlamına gelir.

Piyasadan çekme: Bu eylem, ürünlerin gelecekte yeniden satışa sunulma olasılığı korunarak satıştan kaldırılmasını içerir. Ürünler, güvenlikle ilgili olmayan bir olay veya önemsiz bir güvenlik olayı nedeniyle piyasadan çekilebilir.

Ürünü geri çağırma: Bu eylem, ürünün tüketiciler için yapısal bir güvenlik riski oluşturduğu ve son kullanıcılardan geri çağrılması gerektiği anlamına gelir.

Not: İlgili kurumlara ve kişilere gönderilmesi gereken bilgilerin ve destekleyici belgelerin yanı sıra yukarıdaki eylemlerden herhangi birinin yazılı bildirimini Amazon'a derhal sunmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Bizi bilgilendirme şekli

Gerekli bilgileri sağlamak için, Amazon'la iletişime geçmek amacıyla her zaman kullandığınız yöntemi kullanarak bize ulaşın.

Paylaşılacak bilgiler

Amazon'un ürün geri çekme, güvenlik bildirimi veya toplatma işlemlerini etkili bir şekilde yönetmesi için aşağıdakileri bilgileri verin:

 • Gerçekleştirilecek "geri çekme" türü: genel/özel, piyasadan toplatma, güvenlik bildirimi, son kullanıcıdan geri çekme
 • Tehlikenin/sorunun ilgili yönetmeliğe atıfta bulunulan bir açıklaması (örneğin; ürün, kolayca ayrılabilen ve küçük çocuklar tarafından yutulabilecek küçük parçalar içerdiğinden boğulma riski teşkil eder)
 • Üreticiden veya tedarikçiden/satıcıdan orijinal geri çekme bildirimi veya ilgili tüm belgeler, resmî yazı, müşteri değerlendirmesi vb.
 • Etkilenen barkodların/EAN'ların/ASIN'lerin listesi
 • Etkilenen ürünlerin belirlenmesine yönelik her tür bilgi (resimler, marka adı, model numaraları, seri numaraları, parti numaraları, son kullanma tarihleri)
 • Üreticinin adı, adresi ve iletişim numarası
 • Etkilenen ürünün/partinin üretim yılı ve ayı, geri çekme süresi (ör. etkilenen ürünler ve parti numaraları (114278, 119646), 30 Eylül 2012 tarihinden itibaren satıştadır)
 • Kapsam (ülke veya Avrupa geneli)
 • Gelen sipariş emirlerinin (PO'lar) etkilenip etkilenmediği
 • Talep edildiği takdirde, ürünün teknik dosyasının yetkili kurumlarla paylaşılabileceğinin onayı
 • İlgili yönetmeliklere ve/veya resmî talebe göre imha talimatları ve ürün imha kanıtı
 • "Geri çekme" türüne (genel veya özel) bakılmaksızın resmî bildirim, ilgili yönetmelikte ve/veya resmî talep doğrultusunda başka bilgiler belirtilmedikçe, en azından şu bilgileri içermeli ve ilgili kurum tarafından izin verilen yasal süre içinde yapılmalıdır:
  • Ürünü tanımlayan marka, model, tür veya diğer ayırt edici özellikler
  • Mümkünse ürünün fotoğrafı veya resimli gösterimi
  • Gerçekleştirilecek eylemler ve/veya alınacak önlemler
  • Eylem gerektiren sorunun/kusurun/tehlikenin/durumun net ve anlaşılır bir açıklaması
  • Üreticinin ve distribütörün adı, adresi ve diğer irtibat bilgileri
  • Ürün miktarları, irtibat kişilerinin adları ve konumların telefon numaraları dahil olmak üzere, etkilenen ürünlerin depolandığı konumların adresleri
  • Tehlikenin/etkinin önlenmesine ve/veya sorunların giderilmesine ilişkin önerilen yöntemler
  • Ürün iade ve/veya onarım konumlarının adresi
 • İlgili yönetmelik ve ilgili kurumun talebi uyarınca, resmî bildirim kanıtına (ör. üreticinin web sitesinde; Türkiye'deki 2 ulusal televizyon kanalında ve gazetede resmî bildirimin kanıtı) ek olarak ilgili tüm belgelerin ilgili kuruma iletildiğinin kanıtını bize gönderin
 • Ürünü son kullanıcılardan geri çekme durumunda; tüketicinin uygulaması gereken talimatlar, mümkünse etkilenen tüm müşteriler için bir çözüm yolu, tüketici sorularını yanıtlamada kullanılacak telefon numarası ve e-posta adresi gibi tedarikçi/satıcı veya üretici iletişim bilgileri (örneğin, numarası belirtilen partilerden birine ait bir ürünü kullandıysanız ekipmanınızı kullanmayın, bilgi ve öneri almak için aşağıdaki telefon numarasından üreticimizle iletişime geçin)
 • Gerekli belgeler, her zaman yukarıda listelenenlerle sınırlı olmayabilir. Bunlar, "geri çekme" detaylarına ve ilgili kurumun uygulamalarına göre değişebilir. Söz konusu belgeleri, ilgili mevzuat tarafından zorunlu kılınan süre boyunca saklayın.

Ürün türleriyle ilişkili gereklilikler hakkında daha fazla bilgi için Ürün Güvenliği ve Uyumluluğu başlıklı yardım sayfamızın ürün gereklilikleri bölümünü ziyaret edin.

Not: Bu yardım sayfasında sağlanan bilgiler yasal öneri niteliği taşımaz ve Amazon, yönetmeliklere yönelik olarak sağlanan harici bağlantıların içeriğinin güncel olduğunu garanti edemez. Ürünlerinizle ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında sorularınız varsa hukuk danışmanınıza başvurmanızı öneririz. Amazon liste kaydı gereklilikleri, geçerli tüm yasaları yansıtmayabilir. Ancak, yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere uymak sizin yükümlülüğünüzdedir. Bu nedenle, buradaki gerekliliklere uymanın mevzuat kapsamındaki yükümlülüklerinizi ortadan kaldırmadığını hatırlatmak isteriz.
Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2022, Amazon.com, Inc. or its affiliates