Bu madde, şurada yapılacak satışlar için uygulanır: Türkiye

Geri çekme ve ürün güvenliği

Bu sayfada, Amazon'da satışı kısıtlanmış ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müşteriler, Amazon'da her zaman güvenle alışveriş yapabileceklerini bilir. Amazon'da satışa sunmuş olduğunuz ürünler, geçerli tüm Amazon politikaları dahil olmak üzere, satıcı sözleşmenize ve geçerli tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olmak zorundadır. Yalnızca reçeteyle alınabilen ürünler dahil olmak üzere, bu sayfalarda listelenen yasa dışı, güvenli olmayan veya diğer kısıtlanmış ürünlerin satışa sunulması kesinlikle yasaktır. Ürünleri Amazon'da listelemeden önce, nelere izin verilip verilmediğini anladığınızdan emin olun.

Satıcı sözleşmenizi ve ilgili politikaları içeren kapsamlı listeyi görüntülemek için buraya tıklayın.

Amazon’da kısıtlanmış ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Ürünü piyasadan toplatma ve geri çekme - Özet

Aşağıdaki eylemler, ürünü piyasadan toplatma ve geri çekme işlemleri kapsamındadır:

Ürün Güvenliği Bildirimi: Yetkili kurumlar veya üretici tarafından resmî bir geri çekme veya toplatma işleminin başlatılmadığı ancak satıcının, müşterilere yönelik bir güvenlik talimatı hakkında bilgi sahibi olduğu durumlar için geçerlidir. Örneğin; üreticinin, ürününün güvenli kullanımının temin edilmesi için bir "sıfırlama" işleminin gerektiğini tüm müşterilere bildirmek amacıyla kendi web sitesinde bir talimat yayınlaması.

Satışı Durdurma: Bu eylem, bazı ürünlerin belirli bir pazaryerinde satışa sunulmasına kalıcı olarak izin verilmediği anlamına gelir. Bu durum; güvenlik, uygunluk nedenlerinden veya yasal nedenlerden kaynaklanabilir. Satışı durdurma, ürünün satıştan kaldırılacağı ve gelecekte yeniden satışa sunulmasının uygun olmayabileceği anlamına gelir.

Piyasadan toplatma: Bu eylem, ürünlerin gelecekte yeniden satışa sunulma olasılığı korunarak satıştan kaldırılmasını içerir. Ürünler, güvenlikle ilgili olmayan bir olay veya önemsiz bir güvenlik olayı nedeniyle piyasadan toplatılabilir.

Ürünü geri çekme: Bu eylem, ürünün tüketiciler için yapısal bir güvenlik riski oluşturduğu ve son kullanıcılardan geri çekilmesi gerektiği anlamına gelir.

Not: İlgili kurumlara ve kişilere gönderilmesi gereken bilgilerin ve destekleyici belgelerin yanı sıra yukarıdaki eylemlerden herhangi birinin yazılı bildirimini Amazon'a derhal sunmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Bizi bilgilendirme şekli

Gerekli bilgileri sağlamak için, Amazon’la iletişime geçmek amacıyla her zaman kullandığınız yöntemi kullanarak bize ulaşın.

Paylaşılacak bilgiler

Amazon'un ürün geri çekme, güvenlik bildirimi veya toplatma işlemlerini etkili bir şekilde yönetmesi için aşağıdakileri bilgileri verin:

 • Gerçekleştirilecek "geri çekme" türü: genel/özel, piyasadan toplatma, güvenlik bildirimi, son kullanıcıdan geri çekme
 • Tehlikenin/sorunun ilgili yönetmeliğe atıfta bulunulan bir açıklaması (örneğin; ürün, kolayca ayrılabilen ve küçük çocuklar tarafından yutulabilecek küçük parçalar içerdiğinden boğulma riski teşkil eder)
 • Üreticiden veya tedarikçiden/satıcıdan orijinal geri çekme bildirimi veya ilgili tüm belgeler, resmî yazı, müşteri değerlendirmesi vb.
 • Etkilenen barkodların/EAN'ların/ASIN'lerin listesi
 • Etkilenen ürünlerin belirlenmesine yönelik her tür bilgi (resimler, marka adı, model numaraları, seri numaraları, parti numaraları, son kullanma tarihleri)
 • Üreticinin adı, adresi ve iletişim numarası
 • Etkilenen ürünün/partinin üretim yılı ve ayı, geri çekme süresi (ör. etkilenen ürünler ve parti numaraları (114278, 119646), 30 Eylül 2012 tarihinden itibaren satıştadır)
 • Kapsam (ülke veya Avrupa geneli)
 • Gelen sipariş emirlerinin (PO'lar) etkilenip etkilenmediği
 • Talep edildiği takdirde, ürünün teknik dosyasının yetkili kurumlarla paylaşılabileceğinin onayı
 • İlgili yönetmeliklere ve/veya resmî talebe göre imha talimatları ve ürün imha kanıtı
 • "Geri çekme" türüne (genel veya özel) bakılmaksızın resmî bildirim, ilgili yönetmelikte ve/veya resmî talep doğrultusunda başka bilgiler belirtilmedikçe, en azından şu bilgileri içermeli ve ilgili kurum tarafından izin verilen yasal süre içinde yapılmalıdır:
  • Ürünü tanımlayan marka, model, tür veya diğer ayırt edici özellikler
  • Mümkünse ürünün fotoğrafı veya resimli gösterimi
  • Gerçekleştirilecek eylemler ve/veya alınacak önlemler
  • Eylem gerektiren sorunun/kusurun/tehlikenin/durumun net ve anlaşılır bir açıklaması
  • Üreticinin ve distribütörün adı, adresi ve diğer irtibat bilgileri
  • Ürün miktarları, irtibat kişilerinin adları ve konumların telefon numaraları dahil olmak üzere, etkilenen ürünlerin depolandığı konumların adresleri
  • Tehlikenin/etkinin önlenmesine ve/veya sorunların giderilmesine ilişkin önerilen yöntemler
  • Ürün iade ve/veya onarım konumlarının adresi
 • İlgili yönetmelik ve ilgili kurumun talebi uyarınca, resmî bildirim kanıtına (ör. üreticinin web sitesinde; Türkiye'deki 2 ulusal televizyon kanalında ve gazetede resmî bildirimin kanıtı) ek olarak ilgili tüm belgelerin ilgili kuruma iletildiğinin kanıtını bize gönderin
 • Ürünü son kullanıcılardan geri çekme durumunda; tüketicinin uygulaması gereken talimatlar, mümkünse etkilenen tüm müşteriler için bir çözüm yolu, tüketici sorularını yanıtlamada kullanılacak telefon numarası ve e-posta adresi gibi tedarikçi/satıcı veya üretici iletişim bilgileri (örneğin, numarası belirtilen partilerden birine ait bir ürünü kullandıysanız ekipmanınızı kullanmayın, bilgi ve öneri almak için aşağıdaki telefon numarasından üreticimizle iletişime geçin)
 • Gerekli belgeler, her zaman yukarıda listelenenlerle sınırlı olmayabilir. Bunlar, "geri çekme" detaylarına ve ilgili kurumun uygulamalarına göre değişebilir. Söz konusu belgeleri, ilgili mevzuat tarafından zorunlu kılınan süre boyunca saklayın.

Aracı kullanmak ve kişiselleştirilmiş yardım almak için oturum açın (masaüstü tarayıcı gerekli). Oturum aç


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz
Neleri geliştirebiliriz? (İsteğe bağlı)
1000
Hangisi yardımcı oldu?
1000
Yardımınız için tekrar teşekkürler!
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Diğer sorularınız için Contact Us.

Yüz Milyonlarca Müşteriye Erişin

Amazon'da Satış Yapmaya Başlayın


© 1999-2019, Amazon.com, Inc. or its affiliates